Καβαλίερς - Μπακς 110-119: Ο Γιάννης ήταν και πάλι εκεί! (vid)

Οι Μπακς τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους Καβαλίερς, αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο φρόντισε να τους οδηγήσει για μία ακόμα φορά στη νίκη με 119-110.

Γλίτωσαν το κάζο οι Μπακς στο Κλίβελαντ, καθώς πέρασαν με 110-119 επί των Καβαλίερς, σημειώνοντας την 10η σερί νίκη τους! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι εκεί για την ομάδα του οδηγώντας τη σε ένα ακόμα νικηφόρο αποτέλεσμα.

Ο άσος του Μιλγουόκι ήταν για ακόμα ένα ματς ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 33 πόντους, 14/26 σουτ (2/8 τρίποντα), 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα ακι 2 κοψίματα. Μάλιστα, πραγματοποίησε το 19ο σερί double-double του.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έδιεχαν να ξεφεύγουν, αφού ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 29-38 και την δεύτερη με 47-67. Οι γηπεδούχοι όμως δεν παράτησαν το ματς, μειώνοντας σε 88-99 στο τέλος της τρίτης περίοδου, ενώ με αντεπίθεση διαρκείας κατέβασαν την διαφορά ακόμα και στους 3 (102-105, 104-107 και 110-113) στην τέταρτη περίοδο.

Κάπου εκεί ωστόσο, ο Greek Freak μίλησε και με διαδοχικά καλάθια κράτησε το Κλίβελαντ μακριά από τη νίκη.

Σε μια βραδιά που ο Έλληνας σούπερσταρ κράτησε όρθια τα «ελάφια» είχε βοήθεια από τους Τζορτζ Χιλ με 18 πόντους και Κρις Μίντλετον με 12 πόντους.

Για τους Καβαλίερς, ξεχώρισαν οι Ντάριους Γκάρλαντ με 21 πόντους και Τσέντι Όσμαν με 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-38, 47-67, 89-99, 110-119

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Μπέιλεν): Λαβ 16 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Οσμάν 20 (3), Τόμπσον 11 (5/12 σουτ, 13 ριμπάουντ), Σέξτον 16 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκάρλαντ 21 (5 τρίποντα, 6 ασίστ), Νανς 18 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΚίνι, Ζίζιτς, Ντελαβεντόβα, ΚΛάρκσον 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Πόρτερ

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 33 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 8 (7 ριμπάουντ), Μπλέντσο 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάθιους 6, ΝτιΒιντσέντζο 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 10 (1), Μίντλετον 12 (5 ασίστ), Ρ. Λόπεζ 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μέισον, Χιλ 18 (4), Κόναγκτον 3 (6 ριμπάουντ)