Μάτζικ: Νοκ άουτ για ένα μήνα ο Βούτσεβιτς

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς θα μείνει εκτός παρκέ για περίπου ένα μήνα λόγω του τραυματισμού του στο ματς των Μάτζικ με τους Ράπτορς.

Όπως ανακοίνωσαν οι Μάτζικ, ο Νίκολα Βούτσεβιτς υπέστη βαρύ διάστρεμμα στον δεξιό αστράγαλο και θα απουσιάσει από την αγωνιστική δράση για μεγάλο διάστημα.

Ο Μαυροβούνιος σέντερ, όπως τόνισε το Ορλάντο, θα επανεξεταστεί σε 10 μέρες, ωστόσο δημοσιεύματα στις ΗΠΑ κάνουμ λόγο ακόμα και για απουσία ένος μήνα τουλάχιστον.

Με δεδομένο ότι ο Βούτσεβιτς είναι ο καλύτερος παίκτης των Μάτζικ, η ομάδα της Φλόριντα είναι λογικό να ανησυχεί για το πώς θα καλύψει το κενό του. Κατά την απουσία του, ο Μο Μπάμπα και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Κιμ Μπερτς, αναμένεται να έχουν μεγαλύτερο ρόλο στο ροτέισον.

Την φετινή σεζόν ο 29χρονος άσος έχει 17.1 πόντους, 11.6 ριμπάουντ, 3.5 ασίστ και 1.1 κοψίματα μέσο όρο σε 31 λεπτά συμμετοχής, ενώ υπενθυμίζουμε ότι τραυαματίστηκε στη δεύτερη περίοδο του αγώνα με τους Ράπτορς (νίκη για τους Καναδούς με 113-97).