Κλίπερς - Σέλτικς 107-104: Ματσάρα - θρίλερ στο Λος Άντζελες! (vids)

Σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση οι Κλίπερς πήραν τη νίκη στην παράταση κόντρα στους Σέλτικς με 107-104, με τον Λέοναρντ να κόβει τον Ουόκερ στην τελευταία επίθεση.

Κλίπερς και Σέλτικς προσέφεραν στο Λος Άντζελες ένα ματς αντάξιο του ονόματός τους, με τους γηπεδούχους να παίρνουν οριακή νίκη στην παράταση με 107-104, στο πρώτο ματς κοινό ματς των Καουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ.

Το ματς ήταν γεμάτο ένταση και συγκινήσεις με μεγάλα σουτ και σπουδαίες άμυνες, με το Λος Άντζελες να ολοκληρώνει μια μεγάλη ανατροπή, αφού μόλις 6 λεπτά πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου βρισκόταν πίσω στο σκορ με 76-86, φέρνοντας τελικά τούμπα το ματς με 97-94. Στην τελευταία επίθεση όμως ο Τζέισον Τέιτουμ ευστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση (97-97), ξαπλώνοντας μεγαλοπρεπώς τον Πολ Τζορτζ στο παρκέ με μία εντυπωσιακή ντρίμπλα.

Στην παράταση το ματς παρέμεινε ντέρμπι με τους Κλίπερς να ξεφεύγουν με 104-99 και τους Σέλτικς να μειώνουν άμεσα σε 107-104. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία επίθεση, όμως αυτή την φορά ο Τέιτουμ αστόχησε σε τρίποντο, ενώ ακολούθως ο Κέμπα Ουόκερ κόπηκε σε προσπάθεια για τρεις από τον Λέοναρντ.

Ο Λου Ουίλιαμς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 27 πόντους, με τον Πολ Τζορτζ να ακολουθεί με 25 πόντους και τον Καουάι Λέοναρντ άλλους 17 (7/20 σουτ).

Για την Βοστώνη, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 30 πόντους, ο Μάρκους Σμαρτ 15 πόντους και 8 ασίστ (αλλά 1/11 τρίποντα) και ο Μπραντ Ουαναμέικερ 14 πόντους, ενώ ο Ουόκερ έμεινε στους 13 πόντους με 4/17 σουτ και 9 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 40-42, 69-75, 97-97, 107-104

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 17 (7/20 σουτ, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρκλες 3 (1), Τζορτζ 25 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ζούμπατς 5 (7 ριμπάουντ), Μπέβερλι 14 (4 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκριν 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρελ 6 (6 ριμπάουντ), ΜακΓκρούντερ, Ρόμπινσον, Ουίλιαμς 27 (3 τρίποντα, 7 ασίστ)

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τάις 8 (14 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τέιτουμ 30 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ουόκερ 13 (4/17 σουτ, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σμαρτ 15 (1/11 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπράουν 9 (3/14 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Οτζελέγιε, Γ. Ουίλιαμς 3, Καντέρ 8 (6 ριμπάουντ), Ρ. Ουίλιαμς 4, Ουαναμέικερ 14 (2 τρίποντα, 5 ασίστ)