Mάτζικ - Σπερς 111-109: Πήρε το θρίλερ το Ορλάντο με ανατροπή!

Οι Μάτζικ επέστρεψαν από το -16 για να επικρατήσουν των Σπερς με 111-109.

Την τρίτη τους νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς σημείωσαν οι Μάτζικ με 111-109, υποχρεώνοντας ταυτόχρονα τους Σπερς στην τέταρτη σερί ήττα του.

Ωστόσο, το ματς ξεκίνησε τελείως διαφορετικά με το Σαν Αντόνιο να έχει το προβάδισμα, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 24-31, ενώ στην δεύτερη περίοδο ανέβασε τη διαφορά στο +16 (34-50). Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και μείωσαν σε 47-56 στο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια έφεραν τούμπα το ματς.

Το Ορλάντο χρησιμοποίησε την άμυνά του για να ανατρέψει τος εις βάρος του σκορ και τελικά πέρασε μπροστά στο σκορ με 90-89 στη μέση της τέταρτης περιόδου. Το ματς ήταν αμφίρροπο, όμως ο Άαρον Γκόρντον έδωσε τη λύση στην ομάδα του, κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ από τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν και με 2/2 βολές έκανε το σκορ 109-106 με 14" για το τέλος, ενώ στη συνέχεια ο Νίκολα Βούτσεβιτς έκανε το 110-106 με 1/2 βολές, κλειδώνοντας τη νίκη.

Για τους νικητές, ο Εβάν Φουρνιέ είχε 26 πόντους, με τον Τέρενς Ρος να προσθέτει 20 πόντους.

Για τους Σπερς, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 21 πόντους και ο Ρούντι Γκέι 14 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-31, 47-56, 79-82, 111-109

ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Αμίνου 13 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Γκόρντον 14 (4/15 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 10 (4/16 σουτ, 13 ριμπάουντ), Φουλτζ 13, Φουρνιέ 26 (5), Ιγούντου 2, Μπάμπα, Κάρτερ-Ουίλιαμς 3, Όγκαστιν 10 (1), Ρος 20 (3)

ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Όλντριτζ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΝτεΡόζαν 21, Λάιλς 8 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μάρεϊ 10 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φορμπς 12 (4), Γκέι 14 (2), Πετλ 9 (5 ριμπάουντ), Ουάιτ 3 (1), Μιλς 13 (1), Μπελινέλι 6 (1)