Πέλικανς - Κλίπερς 132-127: Επισκιάστηκε το ντεμπούτο του Τζορτζ

Ο Πολ Τζορτζ πραγματοποίησε το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του, όμως δεν κατάφερε να το συνδυάσει με νίκη, αφού οι Πέλικανς ήταν καλύτεροι και επικράτησαν των Κλίπερς.

Για πρώτη φορά στο παρκέ με την φανέλα των Κλίπερς βρέθηκε ο Πολ Τζορτζ. Ήταν μάλιστα πολύ καλός, δείχνοντας ότι η απουσία του δεν τον επηρέασε. Όμως, απόντων των Λέοναρντ, Μπέβερλι δεν ήταν αρκετός κόντρα στους Πέλικανς, οι οποίοι επικράτησαν μέσα στη Νέα Ορλεάνη με 132-127.

Οι γηπεδούχοι κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλό τους και το παιχνίδι ήταν αμφίρροποι μέχρι να ξεφύγουν με 66-52 στην δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας για το πρώτο ημίχρονο στα αποδυτήρια με 72-59.

Βέβαια, οι Κλίπερς δεν παράτησαν το ματς, αλλά φρόντισαν να το φέρουν στα ίσα στην τρίτη περίοδο με οδηγό τον Τζορτζ, ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου προηγούνταν με 96-97. Το ματς παρέμεινε ντέρμπι και στην τέταρτη περίοδο, όμως ένα ξέσπασμα των «πελεκάνων» ήταν αρκετό για να ξεφύγουν με 124-116 1.5 λεπτό πριν το τέλος και να πάρουν τελικά τη νίκη.

Για τους νικητές, ξεχώρισε ο Τζρου Χόλιντεϊ με 36 πόντους, 7 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ ακολούθησε ο Φρανκ Τζάκσον με 23 πόντους και ο Ντέρικ Φέιβορς με 20 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Για τους Κλίπερς, ο Τζορτζ ήταν πρώτος σκόρερ με 33 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Λου Ουίλιαμς με 31 πόντους και 8 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-35, 72-59, 96-97, 132-127

ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Τζέντρι): Φέιβορς 20 (1 τρίποντο, 20 ριμπάουντ), Ρέντικ 19 (3 τρίποντα), Χόλιντεϊ 36 (5 τρίποντα, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα), Ουίλιαμς 8 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μουρ 15 (5/14 σουτ, 3 τρίποντα), Μέλι, Χέιζ 9, Τζάκσον 23 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αλεξάντερ-Ουόκερ 2 (0/6 σουτ)

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Χάρελ 18 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζορτζ 33 (10/17 σουτ, 3 τρίποντα, 10/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Χάρκλες 9, Ουίλιαμς 31 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μαν 5 (1), Γκριν 2 (6 ριμπάουντ), Πάτερσον 3 (1), Ζούμπατς 6 (5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον, ΜακΓκρούντερ 20 (5)