Σίξερς - Καβαλίερς 98-97: Πήρε το θρίλερ η Φιλαδέλφεια!

Οι Σίξερς... τρόμαξαν να κερδίσουν τους Καβαλίερς, αλλά τελικά επικράτησαν στον πόντο. Μοιραίος ο Κέβιν Λαβ στο φινάλε.

Οι Σίξερς είχαν στη διάθεσή τους και πάλι τον Μπεν Σίμονς, ο οποίος επέστρεψε στη δράση, όχι όμως και τον Αλ Χόρφορντ ο οποίος ξεκουράστηκε. Η απουσία του αποδείχθηκε σημαντική για τους γηπεδούχους αφού κόντρα το Κλίβελαντ τα βρήκαν σκούρα.

Οι μαχητικοί Καβαλίερς κοίταξαν από την αρχή στα μάτια την ομάδα της Φιλαδέλφεια, ενώ μετά από τρεις αμφίρροπες περιόδους, στις οποίες πέρασαν αρκετές φορές μπροστά με +5, στην τέταρτη περίοδο προηγήθηκε με 92-97, 3.5 λεπτά από το τέλος.

Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι δεν ξανασκόραραν, με τους Σίξερς να τρέχουν ένα σερί 0-6 και να φτάνουν στη νίκη με 97-98, με κάρφωμα του Τζόελ Εμπίντ 13" πριν το τέλος.

Το Κλίβελαντ θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, έχοντας την τελευταία επίθεση, όμως o Κέβιν Λαβ αστόχησε, και οι Σίξερς πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Εμπίντ με 27 πόντους και 16 ριμπάουντ, με τον Τζος Ρίτσαρντσον να προσθέτει 17 πόντους.

Για τους Καβαλίερς, οι Κέβιν Λαβ και Τζόρνταν Κλάρκσον είχαν από 20 πόντους και ο Κόλιν Σέξτον είχε 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 54-48, 82-78, 98-97

ΣΙΞΕΡΣ (Μπράουν): Χάρις 8 (4/17 σουτ, 0/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Εμπίντ 27 (3 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Σίμονς 15 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρίτσαρντσον 17 (1/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Κορκμάζ 10 (2), Σκοτ 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Θάιμπουλ 3 (1), Ένις 7, Ο'Κουίν, Νέτο 2

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Μπέιλεν): Λαβ 20 (5/16 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Οσμάν 4, Τόμπσον 17 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Σέξτον 18, Γκάρλαντ 6, Νανς 4 (10 ριμπάουντ), Ντελαβεντόβα 4, Κλάρκσον 20 (1), Πόρτερ 4