Τζαζ - Μπακς 103-100: Ο Μπογκντάνοβιτς «σκότωσε» στο φινάλε τα Ελάφια (vid)

Παρά τις προσπάθειες που κατέβαλαν οι Μπακς γνώρισαν την ήττα από τους Γιούτα Τζαζ με 103-100.

Την ευκαιρία να πανηγυρίσουν μία παλικαρίσια νίκη έχασαν οι Μιλγουόκι Μπακς στην έδρα των Γιούτα Τζαζ. Τα «Ελάφια» μπορεί να ξεκίνησαν νωθρά τον αγώνα και να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -22 πόντους, ωστόσο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε το «όπλο» του στο δεύτερο ημίχρονο και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Ο «Greek Freak» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους (10/22 σουτ, 8/13 βολές), 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής, ενώ θα μπορούσε να αυξήσει τους αριθμούς της στατιστικής του εάν δεν έφευγε από το παιχνίδι λίγο πριν το τέλος λόγω των έξι φάουλ που συμπλήρωσε.

Με το σκορ στο 100-92 και το χρονόμετρο να δείχνει 1:50, οι Μπακς κατάφεραν με ένα σερί 8-0 να ισοφαρίσουν, αλλά ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με buzzer beater έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Κροάτης σταμάτησε την αναμέτρηση στους 33 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-16, 55-35, 81-74, 103-100.

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 33 (5), Ο'Νιλ 11 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκομπέρ 8 (17 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 20 (5), Μίτσελ 19 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 8 λάθη), Γκριν 2, Ίνγκλις 1, Νιάνγκ 2, Μπράντλεϊ 7.

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 30 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Μίντλετον 25 (5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 5 (1), Μπλέντσο 22 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάθιους 3 (1), Γουίλσον, Ιλιασόβα, Ρ. Λόπεζ 5, Χιλ 2, Μπράουν 7 (8 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο, Κόρβερ.