Κλίπερς - Μπλέιζερς 107-101: Στο τέλος μίλησαν Λέοναρντ - Ουίλιαμς!

Με τους Λέοναρντ και Ουίλιαμς να καθαρίζουν το ματς στην τέταρτη περίοδο, οι Κλίπερς πήραν ματς-θρίλερ κόντρα στους Μπλέιζερς.

Σε ένα αμφίρροπο ματς οι Κλίπερς επικράτησαν δύσκολα με 107-101 κόντρα στους μαχητικούς Μπλέιζερς, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 6-3.

Το πρώτο δωδεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν αρχικά πόνο-πόντο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να ξεφύγουν με 47-40, με τους Μπλέιζερς πάντως να απαντούν με ένα επιμέρους 23-36, διαμορφώνοντας το σκορ της τρίτης περιόδου σε 70-76.

Στην τέταρτη περίοδο, το Λος Άντζελες βρήκε τις λύσεις που έψαχνε στην επίθεση, με τους Καουάι Λέοναρντ και Λου Ουίλιαμς να πετυχαίνουν τους τελευταίους 15 πόντους της ομάδας τους, ενώ μπόρεσε να περιορίσει στην άμυνα και το δίδυμο Λίλαρντ - ΜακΚόλουμ, φτάνοντας στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λέοναρντ με 27 πόντους (18 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο) και 13 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησε και ο Ουίλιαμς με 26 πόντους.

Για τους μαχητικούς φιλοξενούμενους, οι Ντάμιαν Λίλαρντ και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχαν από 22 πόντους (και 9/23 σουτ αμφότεροι!), ενώ ο Χασάν Ουάιτσαϊντ είχε 17 πόντους και 19 ριμπάουντ.

ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-22, 47-40, 70-76, 107-101

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Πάτερσον 6 (1), Λέοναρντ 27 (13 ριμπάουντ), Ζούμπατς 15 (13 ριμπάουντ), Μπέβερλι 2, Σάμετ 8 (2), Γκριν (10 ριμπάουντ), Χάρελ 15 (6 ριμπάουντ), Χάρκλες 8, Ουίλιαμς 26 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), ΜακΓκρούντερ

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Τόλιβερ 4, Χουντ 5 (1), Γουάιτσαϊντ 17 (19 ριμπάουντ), Λίλαρντ 22 (3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΚόλουμ 22 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λαμπισιέρ 4, Χεζόνια 2, Μπέιζμορ 8 (2), Σάιμονς 17 (3)