Σπερς - Θάντερ 121-112: Οδοστρωτήρας Όλντριτζ! (vid)

Με κορυφαίο τον ασταμάτητο ΛαΜάρκους Όλντριτζ, οι Σπερς επικράτησαν έστω και δύσκολα των Θάντερ με 121-112.

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ δεν είχε αντίπαλο κόντρα στους Θάντερ και οδήγησε τους Σπερς σε νίκη με 121-112 στο Σαν Αντόνιο.

Ο 34χρονος ψηλός έκανε κυριολεκτικά ό,τι ήθελε στην ρακέτα της Οκλαχόμα, ολοκληρώνοντας τελικά το ματς με 39 πόντους (ρεκόρ σεζόν), με 19/22 δίποντα, 0/1 δίποντο, 1/2 βολές και 6 ριμπάουντ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Σε απόδοση τον ακολούθησαν οι ΝτεΖούντε Μάρεϊ με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ και ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 16 πόντους και 9 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Ντανίλο Γκαλινάρι είχε 27 πόντους, ο Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 21 πόντους και ο Κρις Πολ 19 πόντους.

Αναφορικά με το ματς, οι Σπερς δυσκολεύτηκαν αρκετά κόντρα στους Θάντερ, ενώ μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο ωστόσο πέρασαν μπροστά και κράτησαν μια μικρή διαφορά (+8) μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-30, 56-57, 92-84, 121-112

ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Όλντριτζ 39 (19/22 δίποντα, 6 ριμπάουντ), ΝτεΡόζαν 16 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λάιλς 8 (2), Μάρεϊ 17 (8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φορμπς 14 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μέτου, Γκέι 6, Κάρολ, Πετλ, Γουάιτ 8, Μιλς 10 (2), Γουλόκερ, Μπελινέλι 3 (1/10 σουτ, 1 τρίποντο)

ΘΑΝΤΕΡ (Ντόνοβαν): Γκαλινάρι 27 (5), Φέργκιουσον 6 (1), Άνταμς 10, Πολ 19 (2), Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 21, Νοέλ 7, Μουσκάλα, Μπάζλεϊ, Σρούντερ 11 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Ντιαλό 11 (1)