Μάτζικ - Μπακς 91-123: Ξέσπασμα με ασταμάτητο Γιάννη! (vid)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ακόμα ένα double-double και οι Μπακς πέρασαν από το Ορλάντο με 91-123 επί των Μάτζικ. Έκανε ντεμπούτο ο Θανάσης.

Οι Μπακς δεν έχουν ξεκινήσει ιδανικά τη σεζόν, με αποκορύφωμα την ήττα από τους Σέλτικς. Πάντως κόντρα στους Μάτζικ δεν είχαν κανένα πρόβλημα και χάρη σε ένα τρομερό δεύτερο δωδεκάλεπτο έφτασαν στη νίκη με 91-123.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, το Μιλγουόκι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-7, απάντησε ωστόσο γρήγορα με ένα επιμέρους... 9-40 για να ξεφύγει με 29-47, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +21 (41-62).

Κάπου εκεί το παιχνίδι είχε κριθεί, αφού στην τρίτη και τέταρτη περίοδο τα «ελάφια» απλώς εκτόξευσαν τη διαφορά, φτάνοντας σε μία νίκη που την είχαν ανάγκη για να ανακτήσουν ψυχολογία.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος, έχοντας 29 πόντους (9/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/11 βολές), 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα αλλά και 7 λάθη. Ακολούθησαν οι Έρικ Μπλέντσο με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, και Κρις Μίντλετον με 16 πόντους.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε το επίσημό του ντεμπούτο στο ΝΒΑ με απολογισμό 2 πόντους (ένα τρομερό κάρφωμα στο πρόσωπο του Ιγούντου), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 6 λεπτά συμμετοχής.

Για τους γηπεδούχους, ο Εβάν Φουρνιέ είχε 19 πόντους και ο Νίκολα Βούτσεβιτς 14 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-31, 41-62, 71-88, 91-123

ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Γκόρντον 11 (2 τρίποντα, 3/10 σουτ), Άιζακ 11 (3 τρίποντα, 3/11 σουτ), Βούτσεβιτς 14 (7 ριμπάουντ), Όγκαστιν 4 (6 ασίστ), Φουρνιέ 19 (4), Αμίνου 3 (1), Τζέφερσον 4, Ιγούντου 2, Μπερτς 1, Φουλτζ 5, Μαγκέτ 4, Φρέιζερ 2, Ρος 11 (2 τρίποντα, 4/15 σουτ)

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Γ. Αντετοκούνμπο 29 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίντλετον 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 3 (1/6 τρίποντα), Μπλέντσο 18 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάθιους, Γουίλσον 3 (1), Ιλιασόβα 10 (2), Θ. Αντετοκούνμπο 2, Ρ. Λόπεζ 6 (2), Χιλ 9 (1), Μπράουν 9 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 14 (4), Κόναγκτον 2