Σέλτικς - Ράπτορς 112-106: «Μίλησαν» Τέιτουμ, Μπράουν, Ουόκερ (vid)

Με κορυφαίος τους Τέιτουμ, Μπράουν και Ουόκερ, οι Σέλτικς πήραν τη νίκη κόντρα στους Ράπτορς με 112-106. Τραυματίστηκε ο Τάις.

Η πρώτη νίκη στη φετινή κανονική περίοδο του NBA ήρθε για τους Σέλτικς, οι οποίοι επικράτησαν με 112-106 κόντρα στους Ράπτορς.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να πάρει μεγάλη διαφορά και τη Βοστώνη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 50-49.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τους Ράπτορς πάντως να παίρνουν ένα +6 (76-82). Ωστόσο, οι Σέλτικς χάρη σε ένα τρομερό τέταρτο δωδεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 36-24 έφτασαν τελικά στη νίκη.

Για τους νικητές, οι οποίο είδαν τον Ντάνιελ Τάις να τραυματίζεται στον αριστερό του αστράγαλο, ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Κέμπα Ουόκερ 22 πόντους.

Για τους Ράπτορς, ο Πασκάλ Σιακάμ είχε 33 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κάιλ Λάουρι είχε 29 πόντους και ο Σερζ Ιμπάκα 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 50-49, 76-82, 112-106

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τάις 1 (0/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Τέιτουμ 25 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χέιγουορντ 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γουόκερ 22 (2), Μπράουν 25 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς 4 (7 ριμπάουντ), Οτζελέγιε, Ρ. Γουίλιαμς 6, Γουαναμέικερ 4, Σμαρτ 10 (2), Γκριν

ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Σιάκαμ 33 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκασόλ 1 (0/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάουρι 29 (6 τρίποντα, 7 ασίστ), ΒανΒλίτ 8 (2), Ντέιβις 3 (1), Τζόνσον 3 (1), Ιμπάκα 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Πάουελ 7 (1)