Λέικερς - Τζαζ 95-86: Πρώτη νίκη με σούπερ ΛεΜπρόν και Ντέιβις (vid)

Έσπασαν το ρόδι οι Λέικερς, επικρατώντας των Τζαζ με 95-86 με κορυφαίος τους ΛεΜπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις. Πήρε χρόνο ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Την πρώτη τους νίκη στην φετινή κανονική περίοδο του NBA σημείωσαν οι Λέικερς. Το Λ.Α. επιβλήθηκε πιο εύκολα από όσο μαρτυράει το τελικό σκορ των Τζαζ με 95-86.

Το ματς ήταν αμφίρροπο στις δύο πρώτες περιόδους με τους «λιμνανθρώπους» να προηγούνται στο ημίχρονο με 43-37. Στην τρίτη περίοδο μάλιστα ξέφυγαν με 74-55, κρατώντας τους Τζαζ στους 18 πόντους. Στην τελευταία περίοδο έκαναν μόνο τα απαραίτητα για να φτάσουν στη νίκη.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 32 πόντους, 7 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Άντονι Ντέιβις με 21 πόντους. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο πάτησε πάρκε, αγωνιζόμενος για 28" στο φινάλε, χωρίς να προλάβει να γράψει κάτι στη στατιστική του.

Για την Γιούτα, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς λόγω ενοχλήσεων στον αστράγαλο, προσπάθησαν οι Μάικ Κόνλεϊ με 13 πόντους αλλά με 3/11 σουτ και Εμάνουελ Μούντιε με 12 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17, 43-37, 74-55, 95-86

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 21 (7 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Τζέιμς 32 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΜακΓκί, Γκριν 9 (2), Μπράντλεϊ 9 (1), Ντάντλεϊ, Αντετοκούνμπο, Χάουαρντ 2 (7 ριμπάουντ), Ντάνιελς 15 (4), Κουκ 4, Κάλντγουελ-Πόουπ 1 (0/6 σουτ), Καρούζο 2, Νόρβελ

ΤΖΑΖ (Σνάιντερ): Γκριν 5 (1), Ίνγλις 2, Γκομπέρ 8 (9 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 13 (1), Μίτσελ 24, Τζ. Μπράντλεϊ, Νιάνγκ 10 (2), Κιντ, Ο'Νιλ 8 (2), Τ. Μπράντλεϊ 2, Ντέιβις 2, Γουίλιαμς-Γκος, Μούντιε 12 (2)