Ντεμπούτο Ίρβινγκ με «50αρα», σόου από Σίμονς, Γιόκιτς, Ντόντσιτς! (vids)

Ήττα των Νετς στην πρώτη επίσημη εμφάνιση του Κάιρι Ίρβινγκ, απίστευτος Σίμονς πάτησε τους Σέλτικς, διαστημικός Ντόντσιτς στο Ντάλας, 20 πόντους ο Γιόκιτς στο δεύτερο ημίχρονο. Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Απίστευτο ματς έγινε στο Μπρούκλιν, με τους Τίμπεργουλβς να επικρατούν με 127-126 κόντρα στους Νετς στην παράταση στο επίσημο ντεμπούτο του Κάιρι Ίρβινγκ. Ο 27χρονος άσος μάλιστα ήταν τρομερός, ολοκληρώνοντας το ματς με 50 πόντους (7/14 τρίποντα, 9/10 βολές), 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, αλλά και μοιραίος, αφού αστόχησε στο φινάλε σε σουτ που μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Για τους νικητές, κορυφαίος ήταν ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 36 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τους Άντριου Ουίγκινς με 21 πόντους (αλλά με 10/27 σουτ) και τον Ρόμπερτ Κόβινγκτον με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ να ακολουθούν. Όσο για τουα γηπεδούχους, πέρα από τον Κάιρι, ο Καρίς ΛεΒέρτ είχε 20 πόντους και ο Ταουρίν Πρινς 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Με τον Μπεν Σίμονς σε μεγάλα κέφια οι Σίξερς επιβλήθηκαν εύκολα των Σέλτικς 107-93, στέλνοντας μήνυμα στην ανατολική περιφέρεια. Ο Αυστραλός γκαρντ είχε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ σε 35' συμμετοχής, με τους «κέλτες» να αδυνατούν να τον σταματήσουν. Τον Σίμονς ακολούθησαν σε απόδοση οι Τζος Ρίτσαρντσον με 17 πόντους, Αλ Χόρφορντ με 16 πόντους, ενώ οι Τζοέλ Εμπίντ και Τομπάιας Χάρις να προσέθεσαν από 15 πόντους. Για την ομάδα της Βοστώνης, ο Γκόρντον Χέιγουορντ είχε 25 πόντους και ο Τζέισον Τέιτουμ 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. Λίγα πράγματα από τον Κέμπα Ουόκερ στο ντεμπούτο του με 12 πόντους και μόλις 4/18 σουτ.

Στο Ντάλας, ο Λούκα Ντόντσιτς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την περασμένη σεζόν, οδηγώντας σε νίκη τους Μάβερικς με 108-100 επί των Ουίζαρντς σε ένα ματς που στο πρώτη περίοδο αποδείχθηκε ντέρμπι. Ο Σλοβένος σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 34 πόντους (12/19 σουτ, 6/8 βολές), 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 34' συμμετοχής! Άξιος συμπαραστάτης του στάθηκε στο επίσημο ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα ο Κριστάπς Πορζίνγκις ο οποίος έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση με 23 πόντους. Για τους Ουίζαρντς, ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 19 πόντους αλλά με 7/25 σουτ (1/11 τρίποντα), με τους Τόμας Μπράιαντ και Ρούι Χατσιμούρα να προσθέτουν από 14 πόντους.

Παρά το γεγονός ότι πέρασε όλο το πρώτο ημίχρονο στον πάγκο λόγω φάουλ, ο Νίκολα Γιόκιτς στο δεύτερο μέρος έκανε τη διαφορά για τους Νάγκετς, οι οποίοι επικράτησαν των Μπλέιζερς με 100-108 μέσα στο Πόρτλαντ. Με 20 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο) ο Σέρβος ηγέτης του Ντένβερ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, με τους Ουίλ Μπάρτον με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα να ακολουθούν. Για τους γηπεδούχους, ο Ντάμιεν Λίλαρντ είχε 32 πόντους, ο Χασάν Γουάιτσαϊντ 16 πόντους και 19 ριμπάουντ. Στους 12 πόντους έμεινε ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμε με 5/18 σουτ.