Tορόντο Ράπτορς - Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς 104-109: Μπρέικ με μισή ομάδα

Οι Ουόριορς με θεατή τον Ντουράντ, έχασαν στη διάρκεια του ματς Τόμπσον και Λούνι αλλά όχι τον αγώνα και έφτασαν στο μπρέικ και στο 1-1

Όταν όλα πάνε στραβά έχεις κάθε... λόγο να χάσεις ένα ματς. Όχι όταν μιλάμε για τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς. Γι' αυτούς μπορεί να... ήταν στραβό το κλίμα καθώς σε ακόμα έναν αγώνα δεν είχαν τον Ντουράντ. Μπορεί στην πορεία να... το έφαγε κι ο γάιδαρος καθώς αποχώρησαν τραυματίες οι Λούνι και Τόμπσον. Εντούτοις, το Γκόλντεν Στέιτ έφυγε από το γήπεδο με νίκη επί των Ράπτορς στο Τορόντο.

Νίκη λοιπόν με 104-109 για τους Ουόριορς, μπρέικ και 1-1 στη σειρά των τελικών. Ο Κέβον Λούνι τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο και ο Κλέι Τόμπσον στην τέταρτη περίοδο.. Μόνο που ο τελευταίος έφτασε στους 25 πόντους ενώ τρον ακολούθησε ο Στεφ Κάρι με 23 πόντους. Πολύτιμη η παρουσία και των δύο παρά το γεγονός ότι ο Κάρι ήταν άποντος στην 4η περίοδο. Σε υψηλά επίπεδα και ο Ντρέιμοντ Γκριν με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ ενώ ο ΝτεΜάρκους Κάζινς είχε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Όσον αφορά τους Ράπτορς, κορυφαίος ήταν ο Καγουάι Λέοναρντ με 34 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-26, 59-54, 80-88, 104-109

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 12 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λέοναρντ 34 (2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Γκασόλ 6 (6 ριμπάουντ), Λάουρι 13 (3), Ντ. Γκριν 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάουελ 7 (1), Ιμπάκα 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 17 (2)

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Ντρ. Γκριν 17 (10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ιγκουοντάλα 8 ( 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάζινς 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάρι 23 (3 τρίποντα, 4 ασίστ), Τόμπσον 25 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γερέμπκο 2, ΜακΚίνι 2, Λούνι, Λίβινγκστον 6, Κουκ 9 (3)

Η ΣΕΙΡΑ (1-0):

Game 1: Τορόντο Ράπτορς-Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς 118-109
Game 2: Τορόντο Ράπτορς-Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς 104-109
Game 3: Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς - Τορόντο Ράπτορς (6/6)
Game 4: Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς - Τορόντο Ράπτορς (8/6)
Game 5: Τορόντο Ράπτορς-Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς (11/6)
Game 6: Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς - Τορόντο Ράπτορς (14/6)*
Game 7: Τορόντο Ράπτορς-Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς (17/6)*