Ουόριορς - Μπλέιζερς 114-111: Μέταλλο πρωταθλητών

Οι πολεμιστές ανέτρεψαν διαφορά 17 πόντων και έκαναν το 2-0 στη σειρά με το Πόρτλαντ, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ.

Οι Ουόριορς τα είδαν όλα κόντρα στους ψυχωμένους Μπλέιζερς στο Game 2 της σειράς των τελικών της Δύσης. Αν και βρέθηκαν να χάνουν με -17, επέστρεψαν στο ματς και τελικά πήραν τη νίκη με 111-114, κάνοντας το 2-0.

Στην αρχές της αναμέτρησης οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, χωρίς καμία από τις δύο να καταφέρνει να πάρει σαφές προβάδισμα σε αυτό το διάστημα.

Ωστόσο, στα μέσα της δεύτερης περιόδου η εικόνα του ματς άλλαξε και το Πόρτλαντ χάρη στους Λίλαρντ, ΜακΚόλουμ, Κάρι πήρε προβάδισμα 17 πόντων (45-62) χάρη σε ένα επιμέρους 6-20, ενώ πήγε στα αποδυτήρια στο +15 (50-65).

Οι Ουόριορς αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και με ένα σερί 13-0 στο ξεκίνημά της, μείωσαν σε 66-69, ενώ πέρασαν μπροστά λίγο αργότερα με 77-75.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο ισόπαλες με 89-89 και έγινε μεγάλη μάχη για τη νίκη. Οι Μπλέιζερς ξέφυγαν με 94-102 και 100-108 με 4.5' πριν το φινάλε.

Οι πρωταθλητές από την πλευρά τους απάντησαν με ένα σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 110-108 με 2' για το φινάλε. Τότε ο Σεθ Κάρι με ένα διαμόρφωσε το 110-111, βάζοντας φωτιά στο ματς. Παρ' όλα αυτά, οι Ουόριορς δεν επηρεάστηκαν και με καλάθια των Λούνι και Γκριν πέρασαν μπροστά με 114-111 με 12" για το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στην τελευταία επίθεση με τον Νταμιάν Λίλαρντ, αλλά ο Ιγκουοντόλα έκλεψε την μπάλα, με το Γκόλντεν Στέιτ να παίρνει μια τεράστια νίκη.

Για τους νικητές, κορυφαίος ήταν ο Στεφ Κάρι με 37 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Κλέι Τόμπσον με 24 πόντους (8/22 σουτ) και ο Ντρέιμοντ Γκριν με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κοψίματα.

Για τους φιλοξενούμενους, ο «διπλός» Ντάμιαν Λίλαρντ είχε 23 πόντους (6/16 σουτ), 10 ασίστ, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 22 πόντους (9/23 σουτ) και ο Σεθ Κάρι 16 πόντους.