Μπλέιζερς - Νάγκετς 119-108: Νίκη χαρακτήρα στο Πόρτλαντ

Οι Μπλέιζερς παρέμειναν ζωντανοί τη σειρά με το Ντένβερ, αφού ισοφάρισαν την ημιτελική σειρά σε 3-3.

Στο Ντένβερ θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους Μπλέιζερς και Νάγκετς στο Game 7, αφού οι πρώτοι επικράτησαν με 119-108 και ισοφάρισαν την ημιτελική σειρά της Δύσης σε 3-3.

Αρχικά, ήταν το Ντένβερ αυτό που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας από νωρίς με 14-24 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 26-34. Οι Μπλέιζερς ωστόσο δεν άργησαν να απαντήσουν.

Με οδηγούς τους Χουντ και Κόλινς, το Πόρτλαντ μείωσε στον 1 πόντο στις αρχές της δεύτερης περιόδου (37-38), ενώ κατόπιν ισοφάρισε σε 45-45. Στη συνέχεια, οι Λίλαρντ και ΜακΚόλουμ πήραν στις πλάτες το Πόρτλαντ, το οποίο τελικά πήγε στα αποδυτήρια με το +4 (58-54).

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ το μεγαλύτερο διάστημα, μέχρι που το επιθετικό κρεσέντο του Λίλαρντ με 17 πόντους σε εκείνο το διάστημα βοήθησε τους Μπλέιζερς να ξεφύγουν το σκορ και να πορευτούν στην τέταρτη περίοδο με 87-80.

Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, το Ντένβερ θέλησε να απαντήσει στον επιθετικό οίστρο των Μπλέιζερς, ωστόσο δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, αφού το Πόρτλαντ με μπροστάρη τον Χουντ ξέφυγε με 101-88 και 104-90, παίρνοντας τελικά μία δίκαιη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Λίλαρντ με 35 πόντους και 5 ασίστ. Από κοντά σε απόδοη οι ΜακΚόλουμ με 30 πόντους και Χουντ με 25 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους, εξαιρετικός για μια ακόμα φορά ο Γιόκιτς με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μάρεϊ με 24 πότνους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.