Μπλέιζερς - Νάγκετς 140-137: Ραψωδία με τέσσερις παρατάσεις!

Μετά από ένα ματς 3 ωρών και 26 λεπτών, το Πόρτλαντ έκανε το 2-1 στην ημιτελική της Δύσης σειρά κόντρα στο Ντένβερ.

Σε ένα ιστορικό ματς στο Πόρτλαντ, οι Μπλέιζερς χρειάστηκαν τέσσερις παρατάσεις για να επικρατήσουν κόντρα στους Νάγκετς και με 140-137 και να πάρουν προβάδισμα στην ημιτελική σειρά των playoffs της Δύσης με 2-1.

Ήταν μόλις το δεύτερο παιχνίδι στην ιστορία των playoffs του NBA που οδήγηθηκε σε τέσσερις παρατάσεις για να αναδειχθεί νικητής και διήρκησε 3 ώρες και 26 λεπτά. Το πρώτο ματς είχε διεξαχθεί το 1953 ανάμεσα Σέλτικς και Σίρακιουζ (σημερινοί Σίξερς).

Από την αρχή η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει μεγάλο προβάδισμα. Μόνο στο 14' και στο 34' οι γηπεδούχοι ξέφυγαν προσωρινά με 29-19 και 77-67 αντίστοιχα.

Ο Μπάρτον έστειλε το παιχνίδι στην πρώτη παράταση με εύστοχο λέι απ στα 28,6" πριν από τη λήξη, αφού το τρίποντο του Αμίνου στην συνέχεια ήταν άστοχο.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο ο ΜακΚόλουμ ισοφάρισε 8,7" πριν από το τέλος. Στην δεύτερη παράταση, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν μετά το καλάθι του Χάρις που έκανε το σκορ 108-108 1'03" πριν το τέλος, χάνοντας έξι διαδοχικές επιθέσεις.

Στην τρίτη παράδοση οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα, με το καλάθι του Μίλσαν να κάνει το 125-129 στα 31,8". Οι Μπλέιζερς ισοφάρισαν όμως με τον Λίλαρντ να σημειώσει καθοριστικό λέι απ στα 8,4", αλλά και τον Μάρεϊ στη συνέχεια να αστοχεί από την περιφέρεια υπό πίεση. Τελικά, καταλυτικός για την ομάδα του ήταν ο Γιόκιτς, ο οποίος αστόχησε σε βολή στα 5,6" πριν από τη λήξη, αναγκάζοντας το Ντένβερ να κάνει φάουλ. Ο Σεθ Κάρι έβαλε 2/2 βολές στα 1,8" και στην επαναφορά ο ΜακΚόλουμ έκλεψε την πάσα 25 μέτρων από τον Μίλσαπ.

Κορυφαίος των νικητών ο ΜακΚόλουμ με 41 πόντους (16/39 σουτ), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, με τον Λίλαρντ να ακολουθεί με 28 πόντους (10/24 σουτ), 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Γιόκιτς είχε 33 πόντους (13/25 σουτ), 18 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 λάθη, ο Μπάρτον 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.