Μπλέιζερς - Θάντερ 118-115: Ο 50άρης Λίλαρντ τους «σκότωσε» από τα 12 μέτρα! (vids)

Ο 28χρονος γκαρντ τα έκανε όλα κόντρα στους Θάντερ. Σκόραρε 50 πόντους, απέκλεισε την Οκλαχόμα με buzzer beater, με τους Μπλέιζερς να επιστρέφουν από το -15 8' πριν το τέλος του ματς!

Σε ένα ανεπανάληπτο ματς στο Πόρτλαντ, οι Μπλέιζερς πήραν τη νίκη - πρόκριση κόντρα στους Θάντερ με 118-115 χάρη στο buzzer-beater του διαστημικού Ντάμιαν Λίλαρντ από τα 12 μέτρα!

Στην πρώτη περίοδο, οι Θάντερ ξέφυγαν αρχικά με 12-22, ενώ την έκλεισαν προηγούμενοι με 29-37. Οι Μπλέιζερς με μπροστάρη τον σούπερ σταρ τους αντέδρασαν και πέρασε μπροστά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με 61-60.

Στην τρίτη περίοδο, οι Μπλέιζερς αύξησαν τη διαφορά σε 84-75, με τους Θάντερ ωστόσο να μην παρατούν το ματς. Τρέχοντας ένα επιμέρους 30-6, η Οκλαχόμα πέρασε μπροστά με 105-90 8' πριν το φινάλε του αγώνα.

Κάπου εκεί οι Μπλέιζερς ξύπνησαν και πραγματοποίησαν την ολική ανατροπή με οδηγό τον ΜακΚόλουμ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισε σε 113-113 1' πριν το τέλος και σε 115-115 με 32" να απομένουν για το συγκλονιστικό φινάλε που έφερε την υπογραφή του Λίλαρντ!

Με τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση, ο άσος του Πόρτλαντ πήρε την μπάλα με τον Πολ Τζορτζ να τον μαρκάρει και με σουτ από το 12 μέτρα διαμόρφωσε το τελικό σκορ, χαρίζοντας μια σπουδαία πρόκριση στην ομάδα του με 4-1 νίκες και γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους και τον κόσμο!

Ο Λίλαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 50 πόντους (10/18 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ακολούθησαν οι Χάρκλες και ΜακΚόλουμ με 17 πόντους έκαστος. Για τους ηττημένους, ο Τζορτζ είχε 36 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Ουέστμπρουκ είχε 29 πόντους, 11 ριμπάουντ, 14 ασίστ.