NBA: Ισοφάρισαν οι Νάγκετς, μεγάλο διπλό οι Σίξερς (vid)

Σπουδαίες νίκες για Φιλαδέλφεια και Ντένβερ επί των Νέτς και Σπέρς αντίστοιχα.

Οι Σίξερς έσπασαν την έδρα των Νέτς με 112-108 με την σειρά να είναι 3-1 υπέρ των Φιλαδέλφεια.

Το τέταρτο παιχνίδι της σειράς τα είχε όλα καθώς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Η ομάδα του Μπρέτ Μπράουν αν και βρέθηκε να χάνει για ένα πόντο 25'' πριν από την λήξη (108-107). Με ένα τρίποντο μαχαιριά του Μάικ Σκοτ οι Σίξερς πέρασαν μπροστά και πήραν το παιχνίδι.

Αν και ήταν αμφίβολος, ο Εμπίντ αγωνίστηκε κανονικά και πέτυχε 31 πόντους ενώ μάζεψε 16 ριμπάουντ με τον Χάρις να έχει 24 πόντους και τον Σίμονς 15.

Για τους Νέτς, ο ΛεΒερτ είχε 25 πόντους κι οι Άλεν, Ράσελ από 21.

Οι Νάγκετς νίκησαν το Σαν Αντόνιο με 117-103 και ισοφάρισαν την σειρά σε 2-2. Οι Σπέρς αν και μπήκαν δυνατά στην πρώτη περίοδο έχασαν τα ηνία από τους Νάγκετς οι οποίοι έπαιξαν εξαιρετικά και με σπουδαίο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο πήραν μία διαφορά 19 πόντων (92-111). Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Νάγκετς ύστερα από 13 σερί ήττες από το Σαν Αντόνιο.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Γιόκιτς με 29 και Μάρεϊ με 24 πόντους ενώ για τους γηπεδούχους ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ είχε 24 πόντους.