NBA: Εκτός έδρας νίκες για Τορόντο και Σέλτικς, μείωσαν σε 2-1 οι Θάντερ (vids)

Προβάδισμα για Τορόντο Ράπτορς και Μπόστον Σέλτικς καθώς νίκησαν Μάτζικ και Πέισερς αντίστοιχα ενώ οι Θάντερ μείωσαν σε 2-1 επικρατώντας των Μπλέιζερς.

Το 2-1 στην σειρά έκαναν οι Τορόντο καθώς επικράτησαν με 98-93 των Μάτζικ στο Ορλάντο.

Ξανά το πλεονέκτημα έδρας πήραν οι Τορόντο καθώς επιβλήθηκαν με 98-93 και έκαναν το 2-1 στην σειρά. Το Τορόντο ήταν εντυπωσιακό, στην τρίτη περίοδο έτρεξε ένα 16-0 σερί με τον σκορ να γίνεται 86-69. Όμως το Ορλάντο είχε απαντήσεις και μείωσε την διαφορά, ακόμα και στους τρεις πόντους 93-96, 40 δευτερόλεπτα πριν φινάλε όμως ο Καγουάι Λέοναρντ με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 93-98.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Πασκάλ Σιάκαμ με 30 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ για τους Μάτζικ ο Τέρενς Ρος είχε 24 πόντους.

Με πρωταγωνιστή τον Ράσελ Ουέστμπρουκ οποίος πέτυχε 33 πόντους και έδωσε 11 ασίστ οι Θάντερ μείωσαν σε 2-1 καθώς επιβλήθηκαν με 120-108 των Μπλέιζερς στο τρίτο παιχνίδι της σειράς στην έδρα τους.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι Θάντερ έδειξαν σταθερότητα στην απόδοση. Βέβαια οι Μπλέιζερς είχαν τις απαντήσεις με τον Λίλαρντ οποίος είχε 32 πόντους όμως δεν ήταν αυτό αρκετό. Στα μέσα της 4ης περιόδου οι Θάντερ έτρεξαν ένα σερί 7-0 και ξέφυγαν στο σκορ (115-103).

Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τους Θάντερ να παίρνουν μια μεγάλη νίκη με 120-108 αποδεικνύοντας ότι έχουν ακόμα ζωή στην σειρά.

Στο τελευταίο παιχνίδι οι Μπόστον νίκησαν 104-96 τους Πέισερς στην Ιντιάνα και έκαναν το 3-0 στην σειρά.

Οι Σέλτικς με σπουδαία άμυνα από την αρχή του παιχνιδιού και με τους Τέιτουμ-Μπράουν σε καλό ρυθμό κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά και στον +13 στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στην συνέχεια με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 61-59.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βοστόνη έκανε ότι ήθελε κρατώντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και με τον Ίρβινγκ να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια πήραν την νίκη με 104-96 και έκανα το 3-0 στην σειρά.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ίρβινγκ να προσθέτει 19 πόντους και 10 ασίστ.

Για τους Πέισερς, ο Ταϊρίκ Έβανς είχε 19 πόντους.