Τρομερός Ντόρσεϊ με Ουόριορς, απίστευτα πράγματα στο Πόρτλαντ! (vids)

Νίκη για τους Γκρίζλις επί των πρωταθλητών, επέστρεψαν από το -28 οι παγκίτες των Μπλέιζερς σε μια ανεπανάληπτη ανατροπή!

Η regular season του NBA ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα της Πέμπτης (11/4) και τα ζευγάρια των playoffs οριστικοποιήθηκαν!

Οι Γκρίζλις νίκησαν τους Ουόριορς στο Μέμφις με 132-117. Το ματς ήταν ανταγωνιστικό μόνο στην πρώτη περίοδο που έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 45-41. Στην δεύτερη περίοδο, το Μέμφις ξέφυγε με 86-66 και το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε τυπική διαδικασία. Κορυφαίος των νικητών ο Τζεβόν Κάρτερ με 32 πόντους, με τους Τζάστιν Χόλιντεϊ με 22 πόντους και Μπρούνο Καμπόκλο με 21 πόντους να ακολουθούν. Πολύ καλός και ξανά βασικός ο Τάιλερ Ντόρσεϊ τελείωσε το ματς με 18 πόντους (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Ουόριορς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 21 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον 19 πόντους, με αμφότερους να αγωνίζονται μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Τζόρνταν Μπελ να προσθέτει 15 πόντους.

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν στο Πόρτλαντ με τους παγκίτες των Μπλέιζερς να επιστρέφουν από το -28 και να νικούν 136-131 τους Κινγκς, οδηγώντας την ομάδα τους στην 3η θέση της Δύσης, αφού υπερτερούσαν σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Ρόκετς! Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, ξεφεύγοντας με 39-30 στην πρώτη περίοδο και με 87-59 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με σκορ 87-62. Όλα άλλαξαν όμως στο δεύτερο! Τα... τρίτα των Μπλέιζερς επέστρεψαν δυναμικά και με ένα επιμέρους 74-46 κατάφεραν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά έφτασαν στη νίκη! Ο Άνφερνι Σίμονς με 37 κορυφαίος των νικητών, ενώ τον ακολούθησαν οι Σκαλ Λαμπισιέρ με 29 πόντους και 15 ριμπάουντ, Μέγερς Λέναρντ, Τζέικ Λέιμαν και Γκάρι Τρεντ με 19 πόντους έκαστος. Για τους Κινγκς, 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τους ΝτιΆρον Φοξ και Γιόγκι Φέρελ να προσθέτουν από 17 πόντους.