«Ζωντανοί» οι Χόρνετς, παραλίγο αυτόχειρες οι Πίστονς, επικό φινάλε στην Οκλαχόμα! (vids)

Νίκησε και ελπίζει η Σάρλοτ, επέστρεψαν από το -22 οι Πίστονς, η τρίποντη «βόμβα» του Τζορτζ «σκότωσε» τους Ρόκετς. Όλα τα αποτελέσματα.

Οι Χόρνετς έκαναν το καθήκον τους στο Κλίβελαντ, επικράτησαν των Καβαλίερς 97-124 και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες του για είσοδο στα playoffs. Η ομάδα του Κέμπα Ουόκερ θέλει νίκη την τελευταία ημέρα της regular season κόντρα στους Μάτζικ, αλλά και ήττα των Πίστονς από τους Νικς. Στο αγωνιστικό, η Σάρλοτ είχε ελαφρύ προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο στη λήξη του οποίου προηγείτο με 56-64. Στο δεύτερο διεύρυνε ακόμα περισσότερο το σερί της φτάνοντας στη νίκη. Κορυφαίοι οι Κέμπα Ουόκερ και Τζέρεμι Λαμπ με 23 πόντους έκαστος, Μάιλς Μπρίτζες και τον Ντουέιν Μπέικον να προσθέτουν από 18 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ο Κόλιν Σέξτον είχε 18 πόντους, ο Τσέντι Οσμάν 17 πόντους και ο Τζόρνταν Κλάρκσον 16 πόντους.

Οι Πίστονς πήγαν να αυτοκτονήσουν αλλά τελικά με ανατροπή πήραν τη νίκη κόντρα στους Γκρίζλις με 100-93 και έχουν τον πρώτο λόγο για τα playoffs της Ανατολής. Το Ντιτρόιτ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 20-32 στο τέλος της πρώτης περιόδου και 28-50 στα μέσα της δεύτερης, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 38-57. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν τον Μπλέικ Γκρίφιν, ο οποίος τραυματίστηκε στον αστράγαλο. Στην τρίτη περίοδο οι Γκρίζλις παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 64-79, αλλά το Ντιτρόιτ χάρη σε ένα επιμέρους 36-14, έφτασε στη νίκη με 100-93. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ις Σμιθ με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Αντρέ Ντράμοντ με 20 πόντους, 17 ριμπάουντ και Λιουκ Κενάρντ με 15 πόντους. Για τους Γκρίλζις, οι Μπρούνο Καμπόκλο και Ντελόν Ράιτ είχαν από 15 πόντους. Θετικός ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 12 πόντους (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 32' συμμετοχής.

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι στην Οκλαχόμα Σίτι, οι Θάντερ πήραν τη νίκη στο τέλος κόντρα στους Ρόκετς με 112-111, παραμένοντας στην 6η θέση της Δύσης. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν απο το -13 στην τελευταία περίοδο και έφτασαν στη νίκη χάρη σε τρίποντο του Πολ Τζορτζ με 1.8" για τη λήξη. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ράσελ Ουέστμπρουκ με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ και Πολ Τζορτζ με 27 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Τεράνς Φέργκιουσον με 16 πόντους. Για το Χιούστον, ωραίος αλλά και μοιραίος ο Τζέιμς Χάρντεν ο οποίος πέτυχε 39 πόντους, αλλά αστόχησε σε μία βολή με το σκορ στο 111-109, λίγο πριν το τρίποντο του Τζορτζ, ενώ ήταν άστοχος και σε τρίποντο στο φινάλε του αγώνα. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Κρις Πολ και Κλιντ Καπέλα με 24 πόντους και 18 πόντους, 10 ριμπάουντ αντίστοιχα.