Σούπερ Ντόρσεϊ στο Ντάλας, ζημιά Λέικερς σε Κλίπερς, ματσάρα στο Φίνιξ (vids)

Οι Γκρίζλις νίκησαν τους -χωρίς Λούκα Ντόντσιτς- Μάβερικς, πλούσιο θέαμα στο Φίνιξ, χαστούκι των Λέικερς στους συμπολίτες τους που τρέχουν να αποφύγουν την 8η θέση!

Οι Γκρίζλις άλωσαν το Ντάλας, επικρατώντας με 112-122 επί των Μάβερικς, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο ομογενής γκαρντ ξεκίνησε στην βασική πεντάδα και ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους (6/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βόλες), 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 17' συμμετοχής. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντελόν Ράιτ με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και 14 ασίστ, με τον Τζάστιν Χόλιντεϊ να ακολουθεί με 20 πόντους. Για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Λούκα Ντόνστιτς, ο Κούρτνεϊ Λι είχε 21 πόντους, ο Τζάκσον 19 πόντους και ο Ντιρκ Νοβίτσκι 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι αδιάφοροι βαθμολογικά Σανς και Πέλικανς προσέφεραν πλούσιο θέαμα σε ένα μεγάλο ματς, με την ομάδα του Φίνιξ να παίρνει τελικά τη νίκη στην παράταση με 133-126. Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τους γηπεδούχους στην παράταση να επιδεικνύουν μεγαλύτερη συγκέντρωση φτάνοντας στη νίκη. Το Φίνιξ θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά το σουτ του Τζαμάλ Κρόφορντ στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο. Κορυφαίος των νικητών ο Τζος Τζάκσον με 35 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Τζαμάλ Κρόφορντ να προσθέτει 28 πόντους και τον Ρέι Σπάλντινγκ 21 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους, ο Τζούλιους Ραντλ είχε 31 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Ίαν Κλαρκ 24 πόντους και ο Κρίστιαν Γουντ 17 πόντους.

Μπορεί οι Λέικερς να μην έχουν πλέον κανένα κίνητρο αλλά έδειξαν ότι είναι μια ομάδα που δεν μπορεί να υποτιμηθεί. Οι Κλίπερς τους υποτίμησαν και το πλήρωσαν με τους «λιμνανθρώπους» να παίρνουν τη νίκη με 117-122, βάζοντας σε μπελάδες τους συμπολίτες τους που πλέον τρέχουν για να αποφύγουν την 8η θέση της κατάταξης! Οι Λέικερς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι κλείνοντας στην πρώτη περίοδο με 30-35. Οι Κλίπερς ανέβασαν ρυθμούς και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 67-61, ενώ στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν με 73-61. Οι Λέικερς δεν τα παράτησαν και ροκάνισαν την διαφορά, μειώνοντας σε 84-86, ενώ στην τέταρτη περίοδο πέρασαν μπροστά με 102-111, φτάνοντας τελικά στη νίκη. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Άλεξ Καρούζο με 32 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ να προσθέτει 25 πόντους, τον Τζαβέιλ ΜακΓκί 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Ρατζόν Ρόντο 15 πόντους και 12 ασίστ. Για τους Κλίπερς, προσπάθησαν οι Ντανίλο Γκαλινάρι με 27 πόντους και 8 ασίστ, Σάι Γκίγκλεους-Αλεξάντερ με 20 πόντους και Λου Γουίλιαμς με 18 πόντους.