Άνετα οι Κινγκς του Καβαλίερς, πάρτι Ουόριορς στο Λος Άντζελες (vids)

Εύκολη νίκη στο Σακραμέντο, ό,τι ήθελαν έκαναν οι πρωταθλητές κόντρα στους Λέικερς.

Οι Κινγκς επέστρεψαν στις νίκες, αφού επιβλήθηκαν στους Καβαλίερς σχετικά άνετα στο Σακραμέντο με 117-104. Οι γηπεδούχοι έχτισαν από την αρχή ένα καλό προβάδισμα με 29-22 στην πρώτη περίοδο και 57-51 στην δεύτερη. Το Κλίβελαντ προσπάθησαν να επιστρέψουν στην τρίτη περίΜοδο, αλλά το Σακραμέντο ξέφυγε και πάλι με 93-84, «καθαρίζοντας» εν τέλει το ματς. Κορυφαίος των νικητών ο Μπάντι Χιλντ με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους και ΝτιΆρον Φοξ με 16 πόντους και 10 ασίστ. Για τους ηττημένους, πάλεψαν οι Τζόρνταν Κλάρκσον με 22 πόντους, Κόλιν Σέξτον με 19 πόντους και Τσέντι Οσμάν με 17 πόντους.

Οι Ουόριορς έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στους Λέικερς, επικρατώντας με 90-108 μέσα στο Λος Άντζελες. Η ομάδα του Όκλαντ πήρε κεφάλι από νωρίς στο ματς με 6-22 και 8-34 στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισε τελικά με σκορ 12-39. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν στο τέλος της δεύτερης περιόδου με το σκορ να διαμορφώνεται στο 42-60. Στην τρίτη, όμως, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι, στέλνοντας τη διαφορά ακόμα και +34 (87-55 και 94-60). Ξεχώρισε ο ΝτεΜάρκους Κάζινς με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Κουίν Κουκ με 18 πόντους και ο Κέβιν Ντουράντ με 15 πόντους. Για τους Λέικερς, οι Τζόναθαν Ουίλιαμς είχε 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, Μορίτζ Βάγκνερ 13 πόντους και ο Ρατζόν Ρόντο 12 πόντους.