«Διπλά» για Γκρίζλις και Σίξερς, «καυτός» ο Ράσελ με Σέλτικς! (vids)

Εκπληκτικός Βαλατσιούνας στο Φίνιξ, νίκη Σίξερς στην επιστροφή Μπάτλερ στη Μινεσότα, τρομερός Ράσελ με Σέλτικς.

Οι Γκρίζλις πέρασαν από το Φίνιξ με 115-120 επί των Σανς, με κορυφαίο τον Γιόνας Βαλατσιούνας. Ο Λιαθουανός σέντερ πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση στην καριέρα του, ολοκληρώνοντας το ματς με 34 πόντους (16/28 σουτ), 20 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Μάικ Κόνλεϊ με 33 πόντους (10/19 σουτ, 11/14 βολές). Έτσι το Μέμφις, το οποίο είδε στην τρίτη περίοδο τον ΝτιΆντρε Έιτον να αποχωρεί από το παρκέ λόγω τραυματισμού (διάστρεμμα), επέστρεψε από το -18 και έφυγε με το διπλό. Ο Τάικερ Ντόρσεϊ είχε 11 πόντους, (2/8 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 37' συμμετοχής. Για τους Σανς, δεν έφτασε ο συγκλονιστικός Μπούκερ που είχε 48 πόντους (16/23 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/8 βολές), 11 ασίστ αλλά και 6 λάθη.

Οι Σίξερς άλωσαν την Μινεσότα, επικρατώντας με 109-118 επί των Τίμπεργουλβς, στην επιστροφή του Τζίμι Μπάτλερ στη Μινεάπολις για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του τον περασμένο Νοέμβριο. Ο άσος της Φιλαδέλφεια αποδοκιμαζόταν έντονα σε κάθε φάση που ακουμπούσε την μπάλα, ακόμα και όταν αποχώρησε προσωρινά από το παρκέ στην πρώτη περίοδο, λόγω τραυματισμού στη μέση. Ο Μπάτλερ, πάντως, δεν ήταν καλός, ολοκληρώνοντας το ματς με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά και 4/17 σουτ. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι λύσεις, και ας μην είχαν στην διάθεσή τους τον Τζοέλ Εμπίντ, ο οποίος έμεινε εκτός για λόγους ξεκούρασης. Συγκεκριμένα, ο Τομπάιας Χάρις με 25 πόντους, ο Μπεν Σίμονς με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ και Τζόνα Μπόλντεν, που έκανε ρεκόρ καριέρας με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ διέπρεψαν για τους Σίξερς και τους οδηγήσαν στη νίκη, και ας βρίσκονταν πίσω στο σκορ στα τρία πρώτα δωδεκάλεπτα στο Target Center. Παρ'όλα αυτά, τελικά έφτασε στην 8η νίκη τους στους τελευταίους 10 αγώνες και παρέμεινε στην 3η θέση της Ανατολής. Για τους γηπεδούχους προσπάθησαν οι Ουίγκινς 24 πόντους (9/18 σουτ) και Τάουνς με 21 πόντους (8/17 σουτ), 7 ριμπάουντ.

Οι Νετς πήραν τη νίκη κόντρα στους Σέλτικς με 110-96 στο Μπρούκλιν και παρέμειναν σταθερά στην 7η θέση της Ανατολής. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκοτ με 17-28 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο μετά την τρίτη επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έφτασαν στην 4η σερί νίκη τους στο Barclays Cente. Κορυφαίος για τους γηπεδούχου ο Ντ' Άντζελο Ράσελ με 29 πόντους (12/24 σουτ) 10 ασίστ), ενώ τον ακολούθησε ο Καρίς ΛεΒέρτ με 15 πόντους. Για τους κουρασμένους Σέλτικς, ο Χέιγουορντ είχε 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Τάις με 16 (7/9 σουτ).