Ο Ίρβινγκ ξέρανε τους Πέισερς, θρίλερ στη Μινεσότα, το Ντένβερ άλωσε την Οκλαχόμα (vids)

Νίκη Σέλτικς δια χειρός Κάιρι Ίρβινγκ, ένα φάουλ εκτός φάσης έκρινε το ματς στη Μινεσότα, 4/4 οι Νάγκετς φέτος κόντρα στους Θάντερ

Οι Σέλτικς πήραν τη νίκη κόντρα στους Πέισερς με 114-112 σε ένα αμφίρροπο ματς, με 10 ισοπαλίες και 6 εναλλαγές του σκορ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σκορ 35-25, αλλά η Ιντιάνα κυριάρχησε στα δύο επόμενα δωδεκάλεπτα, ολοκληρώνοντας τον τρίτο προηγούμενοι 89-91. Στο φινάλε ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στην ομάδα με εύστοχο λέι απ 0.5" πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Σέλτικς ισοβαθμούν πλέον με τους Πέισερς με ρεκόρ 45-31 και να ανέβηκαν στην 4η θέση της Ανατολής επειδή υπερτερούν στην ισοβαθμία. Ο Ίρβινγκ με 30 πόντους ήταν ο κορυφαίος για την Βοστώνη, με τον Αλ Χόρφορντ με 19 πόντους και τον Τζέιλεν Μπράουντ 16 πόντους να ακολουθούν σε απόδοση. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 27 πόντους, Θαντέους Γιανγκ 18 πόντους και Μάιλς Τέρνερ 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι Τίμπεργουλβς επέστρεψαν από το -19 κόντρα στους Ουόριορς και επιβλήθηκαν με 131-130 στην παράταση μετά από ένα συγκλονιστικό ματς στη Μινεσότα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με 19 πόντους στο ημίχρονο, αλλά στις δύο επόμενες περιόδους έκαναν την ανατροπή στέλνοντας το ματς στην παράταση με σκορ 115-115. Εκεί οι Γουλβς φάνηκε να καθαρίζουν το ματς, αφού προηγήθηκαν με 128-119 100" πριν το τέλος, με τους το Γκόλντεν Στέιτ να απαντάει και να ισοφαρίζει ξανά το ματς σε 130-130 0.5" πριν το τέλος. Όλα έδειχναν ότι το ματς θα πήγαινε σε δεύτερη παράταση, όταν οι διαιτητές χρέωσαν τον Κέβιν Ντουράντ με φάουλ εκτός φάσης πάνω στον Τάουνς, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων.

Ο σέντερ των Τίμπεργουλβς ευστόχησε στην πρώτη βολή και αστόχησε στην δεύτερη, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Πρώτο σκορερ για τους νικητές ο Άντριου Ουίγκινς με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν οι Τζος Οκότζι με 21 πόντους και Τζέριντ Μπέιλες με 17 πόντους. Εξαιρετικός ο Κάρι για τους Ουόριορς με 37 πόντους (11/19 τρίποντα), με τους Ντουράντ και Τόμπσον να προσθέτουν από 23 πόντους, 12 ριμπάουντ και 20 πόντους.

Οι Νάγκετς με εκπληκτική εμφάνιση άλωσαν την Οκλαχόμα Σίτι με 105-115 επί των Θάντερ, τους οποίους κέρδισαν για 4η φορά φέτος σε τέσσερα ματς, και έπιασαν τους Ουόριορς στην κορυφή της Δύσης. Μετά από αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, το φινάλε του οποίου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 52-56, το Ντένβερ πάτησε το γκάζει και στην τρίτη περίοδο ξέφυγε με 75-85. Στην τέταρτη περίοδο, οι «μεταλλωρύχοι» προηγήθηκαν με 81-95. Οι Θάντερ μείωσαν με ατομικές ενέργειες του Ράσελ Ουέστμπρουκ σε 101-107 με 3' για το τέλος. Ακολούθησε ένα γρήγορο σερί 0-5 των Νάγκετς, το οποίο έστειλε τη διαφορά στο +10 (101-112), με το Ντένβερ να «κλειδώνει» τη νίκη. Κορυφαίος ο Τζαμάλ Μάρεϊ για τους νικητές με 27 πόντους, τον ακολούθησε ο Νίκολα Γιόκιτς με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Πολ Μίλσαπ είχε 14 πόντους. Για τους ηττημένους, ο Ουέστμπρουκ είχε 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Πολ Τζορτζ 25 πόντους και ο Στίβεν Άνταμς 16 πόντους.