Εύκολες νίκες για Ουόριορς, Μπλέιζερς και Τζαζ (vids)

Στα ρηχά ο Ντόρσεϊ κόντρα στους πρωταθλητές στο Μέμφις, περίπατος για Μπλέιζερς στο Σικάγο στον πρώτο τους αγώνα χωρίς τον Νούρκιτς, χωρίς ΛεΜπρόν οι Λέικερς, δεν έφεραν αντίσταση στη Γιούτα.

Οι Ουόριορς πήραν μια επαγγελματική νίκη στο Μέμφις, παίζοντας όσο χρειαζόταν κόντρα στους Γκρίζλις, για να επικρατήσουν με 118-103. Οι πρωταθλητές πάτησαν το γκάζι μόνο στην τέταρτη περίοδο όταν βρέθηκαν να χάνουν με 92-91 και με ένα σερί 0-9 έκαναν το 92-100, «κλειδώνοντας» το ματς. Κορυφαίος για τους νικητές ο Στεφ Κάρι με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν οι Κέβιν Ντουράντ με 28 πόντους (12/13 σουτ) και 9 ριμπάουντ και ΝτεΜάρκους Κάζινς με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Μάικ Κόνλεϊ 22 πόντους, 8 ασίστ και ο Μπρούνο Καμπόκλο 17 πόντους, 13 ριμπάουντ. Στα «ρηχά» ο πενταδάτος Ντόρσεϊ, έμεινε στους 8 πόντους (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 30' συμμετοχής.

Στον πρώτο τους αγώνα χωρίς τον Γιούσουφ Νούρκιτς, οι Μπλέιζερς δεν δυσκολεύτηκαν στο Σικάγο, νικώντας με 98-118 τους Μπουλς. Ο Σεθ Κάρι ξεχώρισε για τους νικητές με 20 πόντους, με τους Ρόντνεϊ Χουντ, Ένες Καντέρ και Ζακ Κόλινς να προσθέτουν από 15 πόντους, 13 πόντους και 13 πόντους αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τους Νταν, ΛαΒίν, Πόρτερ, Μάρκανεν, Κάρτερ, προσπάθησε ο Σακίλ Χάρισον με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ οι Κριστιάνο Φελίτσιο και Ρόμπιν Λόπεζ είχαν από 15 πόντους.

Οι Τζαζ επικράτησαν εύκολα στη Γιούτα κόντρα στους Λέικερς με 115-100, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον ΛεΜπρόν Τζέιμς, και ανέβηκαν στην 5η θέση της Δύσης. Μόνο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ανταγωνιστικό, αφού από την τρίτη περίοδο οι «μορμόνοι» έσφιξαν την άμυνά τους και ξέσπασαν στην επίθεση, παίρνοντας μια διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησαν μέχρι τέλος. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Ρούντι Γκομπέρ με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν οι Τζο Κράουντερ με 16 πόντους και Τζο Ίνγκλες με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 14 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο Κάιλ Κούζμα είχε 21 πόντους και ο Τζαβέιλ ΜακΓκί 16 πόντους και 13 ριμπάουντ.