Γκέλα Τζαζ στην Ατλάντα, πέρασαν από το Φίνιξ οι Πίστονς, εύκολα οι Ουόριορς (vids)

Έχασαν την ευκαιρία για να μείνουν μόνοι πέμπτοι οι Τζαζ, σοβαρεύτηκαν και επέστρεψαν στις νίκες οι Πίστονς, χωρίς να ιδρώσουν οι Ουόριορς κόντρα στους μαχητικούς Πέισερς.

Γκέλα των Τζαζ στην Ατλάντα, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να μείνουν μόνοι στην 5η θέση της Δύσης, αλλά ηττήθηκαν από τους Χοκς με 117-114. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 65-54. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα δικό τους 21-37, το οποίο τους έδωσε το προβάδισμα με 86-91 στην τρίτη περίοδο. Στην τέταρτη περίοδο, η Γιούτα ξέφυγε με 106-98, αλλά οι Χοκς με ένα 9-0 πέρασαν μπροστά με 107-106, ενώ προηγήθηκαν και με 114-110 1' πριν το τέλος. Στα 6" πριν το φινάλε με το σκορ 117-1144, ο Κάιλ Κόρβερ αστόχησε σε δύο βολές (στην δεύτερη επίτηδες), ενώ στη συνέχεια ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν άστοχος από την γραμμή του τριπόντου και δεν οδήγησε το παιχνίδι σε παράταση. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τρε Γιανγκ με 23 πόντους και 11 ασίστ, με τον Ντεγουέιν Ντέντμον να προσθέτει 18 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Κέβιν Χέρτερ 14 πόντους. Για τους Τζαζ, ο Μίτσελ είχε 34 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Ρούμπιο με 17 και Φέιβορς με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Οι Πίστονς δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο στο Φίνιξ, αλλά τελικά επικράτησαν άνετα με 98-118 κόντρα στους Σανς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 60-58. Το Ντιτρόιτ όμως σοβαρεύτηκε στην άμυνα και πήρε το προβάδισμα με 87-80. Στην τέταρτη περίοδο ξέσπασε και έστειλε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Γουέιν Έλινγκτον με 23 πόντους, Μπλέικ Γκρίφιν με 17 πόντους και Αντρέ Ντράμοντ με 16 πόντους και 19 ριμπάουντ. Για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 26 πόντους, ο ΝτιΆντρε Έιτον 20 πόντους και ο Μίκαλ Μπρίτζες 13 πόντους.

Οι Ουόριορς πήραν σβηστή νίκη κόντρα στους Πέισερς με 112-89 και παραμένουν ακλόνητοι στην κορυφή της Δύσης. Οι πρωταθλητές δεν είχαν όρεξη για μπελάδες, και, πέρα από το ανταγωνιστικό πρώτο δωδεκάλεπτο που έληξε 19-19, πάτησαν το γκάζι στη δεύτερη περίοδο, στην τρίτη προηγήθηκαν με 88-62, «καθαρίζοντας» το ματς. Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο ΝτεΜάρκους Κάζινς με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, με τους Κλέι Τόμπσον με 18 πόντους, Στεφ Κάρι και Κέβιν Ντουράντ με 15 πόντους έκαστος να τον ακολουθούν. Για τους πάντα μαχητικούς Πέισερς, οι Τάιρικ Έβανς με 20 πότνους, Θαντέους Κινγκ με 18 πόντους και Άαρον Χόλιντεϊ με 13 πόντους προσπάθησαν όσο μπορούσαν.