Νίκη χωρίς Γιάννη οι Μπακς, από το -28 οι Νετς, δύσκολα οι Κλίπερς

Το Μιλγουόκι νίκησε χωρίς τον "Greek Freak" τους Λέικερς, η ανατροπή της χρονιάς στο Σακραμέντο, απώλεσαν διαφορά 17 πόντων, αλλά νίκησαν οι Κλίπερς.

Οι Μπακς επικράτησαν των Λέικερς στο Μιλγουόκι με 115-101, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από την πρώτη περίοδο με 35-24, με τους Λέικερς να μεζύεουν τη διαφορά πριν το ημίχρονο (61-58). Στην τρίτη περίοδο, τα «Ελάφια» ήταν τρομερά και με επιμέρους σκορ 24-6, πήραν προβάδισμα με 99-76, με τους φιλοξενούμενους και πάλι να μειώνουν σε 99-84. Μάλιστα, στην τέταρτη περίοδο οι «λιμνάνθρωποι» μείωσαν στους 5 πόντους (104-99). Τελικά, όμως το Μιλγουόκι με ένα επιμέρους 11-2 έφτασε στη νίκη. Ο Κρις Μίντλετον, απόντος του "Greek Freak", ήταν ο κορυφαίος για τους Μπακς με 30 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Μπρουκ Λόπεζ και Νίκολα Μίροτιτς να προσθέτουν από 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 23 πόντους αντίστοιχα. Για τους Λέικερς, που παρατάχθηκαν χωρίς τους ΛεΜπρόν Τζέιμς, Μπράντον Ίνγκραμ και Λόνζο Μπολ, ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ είχε 35 πόντους, ο Κάιλ Κούζμα 17 πόντους και ο Ραζόν Ρόντο 13 πόντους και 10 ασίστ.

Σε ένα απίστευτο ματς στο Σακραμέντο οι Νετς κατάφεραν να γυρίσουν από το -28 (-25 στην τέταρτη περίοδο) και να πανηγυρίσουν τη νίκη κόντρα στους Κινγκς με 121-123! Το νικητήριο καλάθι για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Ρόντα Χόλις-Τζέφερσον με 0.8" να απομένουν για τη λήξη. Ήδη από την πρώτη περίοδο οι Κινγκς προηγήθηκαν με 38-25 και 66-58 στην δεύτερη, ενώ στην τρίτη περίοδο φάνηκε ότι καθαρίζουν το ματς, αφού ξέφυγαν με 97-69 και 102-74, ενώ μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με 103-78. Τότε όμως ξύπνησαν οι Νετς. Με οδηγό τον Ντ'Άντζελο Ράσελ (27 πόντοι στην τέταρτη περίοδο), οι Νετς αρχικά μείωσαν σε 97-107. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Τζάρεντ Ντάντλεϊ (119-121), ενώ οι Κινγκς ισοφάρισαν σε 121-121 με 2/2 βολές από τον Φοξ. Στο τέλος ήταν οι Νετς που πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη. Ο Ράσελ με 44 πόντους και 12 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ τον ακολούθησαν οι Χόλις-Τζέφερσον με 14 πόντους και Τζάρεντ Άλεν με 13 πόντους. Για τους αυτόχειρες Κινγκς, ο Μάρβιν Μπάγκλεϊ είχε 28 πόντους, ο ΝτιΆρον Φοξ είχε 27 πόντους και 9 ασίστ και ο Χάρισον Μπαρνς 17 πόντους.

Οι Κλίπερς τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους μαχητικούς Πέισερς, αλλά τελικά επιβλήθηκαν με 115-109 στο Λος Άντζελες. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι σχεδόν σε όλο το ματς, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με σκορ 55-49. Στην τρίτη περίοδο οι Κλίπερς ξέφυγαν με 89-75, ενώ στις αρχές της τέταρτης πήγαν τη διαφορά στο +17 (92-79). Όμως, η Ιντιάνα δεν παράτησε το ματς και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, κατεβάζοντάς την στους 3 πόντους (110-107 και 112-109) με 30" να μένουν για το φινάλε. Ο Πάτρικ Μπέβερλι με floater έκανε το 114-109, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς απώλεσε την κατοχή των Πέισερς και ο Σάι Γκίγκλεους-Αλεξάντερ ευστόχησε σε 1/2 βολές για να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 24 πόντους, με τον Μοντρέζλ Χάρελ να προσθέτει 20 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Γκίγκλεους-Αλεξάντερ 17 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, προσπάθησαν οι Ταϊρίκ Έβανς με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, Μπογκντάνοβιτς με 19 πόντους και Ντακ ΜακΝτέρμοτ με 17 πόντους.