Σούπερ Σπερς νίκησαν και τους Ουόριορς, «διπλά» για Χιτ και Νάγκετς (vids)

Το βιολί τους οι Σπερς, με Ντράγκιτς και... vintage Ουέιντ οι Χιτ πέρασαν από την Οκλαχόμα Σίτι, οι Ναγκετς πέρασαν από την Βοστώνη και έπιασαν τους Ουόριορς στην κορυφή, πήγαν να... λαχταρήσουν οι Μπλέιζερς.

Οι ανεβασμένοι Σπερς συνέχισαν την απίστευτη πορεία τους, νίκησαν και τους Ουόριορς με 111-105, φτάνοντας τις 9 σερί νίκες και αναβαίνοντας στην 5η θέση της Δύσης. Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο δωδεκάλεπτο (25-25), οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στην δεύτερη περίοδο με 50-38 και 58-47, με τους Ουόριορς να ισοφαρίζουν σε 75-75 στο τέλος της τρίτης. Τα «σπιρούνια» έδειξαν χαρακτήρα και περισσότερη συγκρότηση από τους αντιπάλους τους και έφτασαν στη νίκη. Ο ΝτεΡόζαν με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με τους ΛαΜάρκους Όλντριτζ και Ρούντι Γκέι να τον ακολουθούν με 23 πόντους και 13 ριμπάουντ και 17 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους, ο Κάρι είχε 25 πόντους και 8 ασίστ, ο Κέβιν Ντουράντ 24 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον 14 πόντους (5/18 σουτ)

Οι Χιτ πήραν σπουδαίο «διπλό» στην Οκλαχόμα με 107-116 κόντρα στους Θάντερ και δείχνει να εδραιώνει την 8η θέση της Δύσης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 13-0 και 15-2. Ωστόσο, στο τέλος της πρώτης περιόδου οι Χιτ είχαν ήδη πάρει το προβάδισμα με 25-27, ενώ στη δεύτερη ξέφυγε με 29-41, με τους Θάντερ να μειώνουν στο ημίχρονο με 55-58. Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κρατούν τα ηνία της αναμέτρησης (62-77). Η Οκλαχόμα Σίτι αντέδρασε στην τελευταία περίοδο πλησιάζοντας με 110-104 2' πριν από το τέλος, ωστόσο δεν μπόρεσε να μειώσει περισσότερο τη διαφορά, με τους Χιτ να παίρνουν τη νίκη. Οι Γκόραν Ντράγκιτς και Ντουέιν Ουέιντ με 26 πόντους και 11 ασίστ και 25 πόντους αντίστοιχα οδήγησαν το Μαϊάμι στο μεγάλο «διπλό», ενώ βοήθησε σημαντικά και ο Ολίνικ με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Θάντερ, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον τιμωρημένο Ράσελ Ουέστμπρουκ, ο Πολ Τζορτζ είχε 31 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τζεράμι Γκραντ 27 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ντένις Σρόντερ 20 πόντους.

Οι Νάγκετς «άλωσαν» τη Βοστώνη με 105-114 επί των Σέλτικς και έπιασαν τους Ουόριορς στην κορυφή της Δύσης, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρόκρισή τους στα playoffs, μετά από απουσία 5 χρόνων. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με μικρό προβάδισμα των φιλοξενούμενων (52-55). Στην τρίτη περίοδο οι «κέλτες» ισοφάρισαν σε 80-80. Στην τελευταία περίοδο, όμως, το Ντένβερ είχε περισσότερες λύσεις, έχτισε μια διαφορά 94-106 και, παρά το σερί 7-0 των Σέλτικς που μείωσαν σε 101-106, έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (101-112) και πήρε τελικά τη νίκη. Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, με τον Ουίλ Μπάρτον να προσθέτει 20 πόντους και τον Γκάρι Χάρις 16 πόντους. Λίγα πράγματα από τους Σέλτικς, πλην των Κάιρι Ίρβινγκ που ολοκλήρωσε το ματς με 30 πόντους και Αλ Χόρφορντ που πρόσθεσε 20 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Οι Μπλέιζερς έκαναν τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά επικράτησαν με 106-98 κόντρα στους Πέισερς και παρέμειναν στην 4η θέση της Δύσης. Οι γηπεδούχοι, μετά από ένα ανταγωνιστικό πρώτο δωδεκάπεπτο, είχε επιμέρους σκορ στις δύο επόμενες περιόδους 60-41, ξεφεύγονας με 88-72, ενώ στις αρχές της τέταρτης η διαφορά πήγε στο +21 (93-72). Ωστόσο, οι μαχητικοί Πέισερς δεν κατέθεσαν τα όπλα, ξεκίνησαν μια αντεπίθεση διαρκείας και μείωσαν σε 93-100 1.5" πριν το φινάλε και 97-102 26" πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι, όμως, ήταν εύστοχοι από το τη γραμμή των βολών, παίρνοντας τελικά τη νίκη. Ο Νταμιάν Λίλαρντ με 30 πόντους και 15 ασίστ ήταν οδήγησε σε ακόμα μια νίκη το Πόρτλαντ, με τον Γιουσούφ Νούρκιτς να προσθέτει 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Αλ-Φαρούκ Αμίνου 16 πόντους. Για την Ιντιάνα, πάλεψαν οι Μάιλς Τέρνερ με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 15 πόντους και ο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ με 14 πόντους.