Αφεντικό στο Λος Άντζελες οι Κλίπερς, νέα νίκη για Σπερς, σαρωτικοί Νετς (vids)

«Βλέπουν» playoffs οι Κλίπερς, βυθίζονται οι Λέικερς, πήγαν να χάσουν μόνοι τους οι Σπερς, στοπ στις ήττες στο Μπρούκλιν.

Οι Κλίπερς πήραν το ντέρμπι του Λος Άντζελες και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τα playoffs με 113-105 κόντρα στους Λέικερς, οι οποίοι συνεχίζουν να βυθίζονται στη βαθμολογία. Οι νικητές είχαν σε μεγάλη βραδιά τους Λου Ουίλιαμς με 21 πόντους και 5 ασίστ και Πατ Μπέβερλι με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, που είδαν μάλιστα τον Κάιλ Κούζμα να αποχωρεί με διάστρεμμα στην τέταρτη περίοδο, προσπάθησαν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ο «τριπλός» Ρόντο με 24 πόντους, 12 ασίστ, 10 ριμπάουντ.

Οι Σπερς έκαναν ό,τι μπορούσαν για να χάσουν για να χάσουν από τους Νάγκετς αλλά τελικά πήραν το ματς στο Σαν Αντόνιο. Ενδεικτικό είναι ότι η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς προηγείτο με 104-94 με 2,5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα και δεν σκόραρε ξανά. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (104-103), αλλά έχασαν τρία σουτ στα τελευταία 16,2", σημειώνοντας την τρίτη τους διαδοχική ήττα. Για τους τυχερούς Σπερς, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν σημείωσε 24 πόντους και ο ΛαΜάρκους Ολντριτζ πρόσθεσε άλλους 22. Για το Ντένβερ πάλεψε ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 25 πόντους και 8 ασίστ.

Οι Νετς έκαναν εκτεταμένο ροτέισον και ήταν σαρωτικοί κόντρα στους Μάβερικς με 127-88 στο Μπρούκλιν, βάζοντας τέλοςsστο σερί των τριών ηττών. Σε ένα ματς που η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 44 πόντους (119-75 στο 41'). Κορυφαίος των νικητών ο Κάρολ με 22 πόντους και 5/7 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν οι Κούρουτς με 19 πόντους και ΛεΒέρτ με 18 πόντους. Για το Ντάλας, που σημείωσε την 7η ήττα στα 8 τελευταία ματς, προσπάθησαν οι Πάουελ με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και Ντόντσιτς με 16 πόντους.