Χάλασαν το ντεμπούτο του Νοβίτσκι οι Κινγκς

Eξαιρετικοί οι Κινγκς κατάφεραν να νικήσουν με 120-113 τους Μάβερικς μέσα στο Ντάλας, σταματώντας το σερί 11 συνεχόμενων εντός έδρας νικών για τους γηπεδούχους, χαλώντας το ντεμπούτο Νοβίτσκι και «ακυρώνοντας» την εξαιρετική εμφάνιση του Ντόνσιτς.

Καλός ο Κώστας Κουφός, που αγωνίστηκε για 16 λεπτά, πέτυχε 8 πόντους, μάζεψε ισάριθμα ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκαν 1 κλέψιμο.

Από 28 πόντους πέτυχαν Φοξ και Χελντ για την ομάδα του Σακραμέντο, κορυφαίος για την ομάδα του Ντάλας ήταν ο Ντόντσιτς, επίσης με 28 πόντους

Ο Νοβίτσκι αποθεώθηκε από τους φίλους των Μάβερικς, όταν μπήκε για πρώτη φορά στο ματς, 3'17'' πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, παίζοντας συνολικά οκτώ λεπτά, όλα στο πρώτο ημίχρονο.

Με ανατροπή οι Νάγκετς νίκησαν τους Ράπτορς με 95-86 στο ντέρμπι μεταξύ των πρωτοπόρων σε Δύση και Ανατολή. Ο Νίκολα Γιόκιτς με 26 πόντους ήταν κορυφαίος για την ομάδα του Ντένβερ, ο Λέοναρντ με double double (29 πόντοι και 14 ριμπάουντ) ξεχώρισε από το Τορόντο.

Συναρπαστικός ο Μπεν Σίμονς έκανε triple double με 22 πόντους, 14 ασίστ και 11 ριμπάουντ στη νίκη των Σίξερς με 128-105 επί των Καβαλίερς μέσα στο Κλίβελαντ.