Ο Γιάννης κάνει τα πάντα και «καθαρίζει» Ντουράντ και Κάρι

Με ηγέτη των Αντετοκούνμπο, οι Μπακς διέσυραν του πρωταθλητές Ουόριορς και νίκησαν μέσα στο Σαν Φρανσίσκο με 134-111

Οι φετινοί Μπακς κάνουν... πράματα και θάματα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τους οδηγεί από νίκη σε νίκη με τελευταίο θύμα τους τους πρωταθλητές Ουόριορς, τους οποίους νίκησαν μέσα στο Σαν Φρανσίσκο με 134-111.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι εγκατέλειψαν την προσπάθεια στο τέταρτο 12λεπτο με τον Στιβ Κερ να αποσύρει τα αστέρια της ομάδας.

Ο Γιάννης πέτυχε 24 πόντους (7-16 σουτ), μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 2 τάπες σε 26 λεπτά συμμετοχής. Κορυφαίος ο Μπέντσό με 26 πόντους (10-12 σουτ), με τους Μπρόγκτον και Μίντλεντον να ξεχωρίζουν με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Για τους Ουόριορς, ο Τόμπσον είχε 24 πόντους. Τραυματίας αποχώρησε ο Κάρι στο τέλος της τρίτης περιόδου με μόλις δέκα πόντους, 17 πέτυχε ο Ντουράντ.

Σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Οκλαχόμα-Χιούστον         98-80Φοίνιξ-Βοστώνη           109-116 (παράταση)Πόρτλαντ-ΛΑ Κλίπερς      116-105Γκόλντεν Στέιτ-Μιλγουόκι 111-134