Τα 61 triple-double έφτασε ο Ντόντσιτς!

Ο Λούκα Ντόντσιτς κατέγραψε το 61ο triple-double στην καριέρα του με 40 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, καθώς οι φιλοξενούμενοι Ντάλας Μάβερικς νίκησαν τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 131-120.

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ σημείωσε 25 πόντους, ο Ντάντε Εξουμ και ο Ντέρικ Τζόουνς Τζούνιορ είχαν από 18 και ο Μαρκίφ Μόρις 10 για τους Τεξανούς, οι οποίοι κέρδισαν για πέμπτη φορά στα έξι τελευταία παιχνίδια τους.

Ο Άνφερνι Σάιμονς είχε 33 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ για να ηγηθεί του Πόρτλαντ, ο Τζέρεμι Γκραντ 27 πόντους, ο Σκουτ Χέντερσον πρόσθεσε 13 και ο Ντουοπ Ριθ σημείωσε 11. Οι Μπλέιζερς, που έχαναν έως και με 18 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ηττήθηκαν για έκτο συνεχή αγώνα.

Οι Μπλέιζερς προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στο τέλος και μείωσαν σε 127-120 με 1:10 να απομένει, πριν ο Τζόουνς σκοράρει στην επόμενη κατοχή του Ντάλας κι εξασφαλίσει τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ντόντσιτς σημείωσε 22 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε 30 στο ημίχρονο. Το Ντάλας ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με 13-2 και προηγήθηκε με 74-63 στην ανάπαυλα. Ο Σλοβένος σταρ έχει σκοράρει πάνω από 30 πόντους σε 10 συνεχή παιχνίδια, καταρρίπτοντας το δικό του ρεκόρ συλλόγου.

Η συγκομιδή των 74 πόντων σε ένα ημίχρονο σημειώθηκε για τέταρτη φορά στα έξι τελευταία παιχνίδια τους, στα οποία οι Μάβερικς σημείωσαν 70 ή περισσότερους πόντους στο πρώτο ημίχρονο.