Αποβλήθηκε ο Στιβ Κερ από το φιλικό Ουόριορς - Σανς!

Οι Ουόριορς ηττήθηκαν για δεύτερη φορά στη φετινή preseason, αυτή τη φορά από τους Σανς με 117-109. Εκτός βέβαια από την ήττα, οι «Πολεμιστές» είδαν τον προπονητή τους Στιβ Κερ να αποβάλλεται, ύστερα από την αντίδρασή του σε απόφαση των διαιτητών!

Όλα... στραβά πήγαν για τους Ουόριορς απέναντι στους Σανς. Οι υπερασπιστές του τίτλου υπέπεσαν στη δεύτερη ήττα τους στη φετινή preseason, με 117-109, από την ανανεωμένη ομάδα του Φοίνιξ. Το Γκόλντεν Στέιτ είχε καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα παράπονα από τη διαιτησία. Το αποκορύφωμα ήρθε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η τρίτη περίοδος είχε μόλις κάτι λιγότερο από δέκα δευτερόλεπτα που είχε ξεκινήσει, με τους διαιτητές να χρεώνουν τον Στεφ Κάρι με επιθετικό φάουλ και στη συνέχεια με τεχνική ποινή. Για τον τεχνικό των Ουόριορς, η συγκεκριμένη απόφαση ήταν το... «κερασάκι στην τούρτα», με αποτέλεσμα να μπει αγριεμένος στον αγωνιστικό χώρο φωνάζοντας στους διαιτητές. Γνωρίζοντας ότι θα αποβληθεί, ο 53χρονος προπονητής χαιρέτησε ειρωνικά τους διαιτητές, ενώ τους είπε ότι δεν ήθελε να βρίσκεται εκεί έτσι κι αλλιώς.