Σέλτικς - Χιτ 116-123: Break και 0-1 με... γκολ του Μπάτλερ

Με έναν εντυπωσιακό Τζίμι Μπάτλερ, οι Χιτ νίκησαν 123-116 τους Σέλτικς στη Βοστόνη και έκαναν το 1-0 στην σειρά.των τελικών της Ανατολής.

Ο Τζίμι Μπάτλερ σημείωσε 35 πόντους, εκ των οποίων οι 20 στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι Χιτ πήραν το προβάδισμα στο σκορ - τελειώνοντας την 3η περίοδο με 103 πόντους στο ενεργητικό του (+12 από τους Σέλτικς). Εξαιρετικός ήταν ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 20 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή των Κάιλ Λάουρι, Κέιλεμπ Μάρτιν, Γκέιμπ Βίνσεντ και Μαξ Στρους, οι οποίοι σημείωσαν από 15 πόντους.

Από τους Σέλτικς, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 30 πόντους, αλλά εξαφανίστηκε στην τελευταία περίοδο. Τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Τζέιλεν Μπράουν 22 πόντους και Μάλκολμ Μπρόγκντον 19.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-28, 66-57, 91-103, 116-123

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 30 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χόρφορντ 7 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 14 (6/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σμαρτ 13 (2 τρίποντα, 11 ασίστ), Μπράουν 22 (1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπρόγκντον 19 (2), Γουάιτ 11 (3/5 τρίποντα), Πρίτσαρντ

ΧΙΤ: Λαβ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπάτλερ 35 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα), Αντεμπάγιο 20 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βίνσεντ 15 (3/5 τρίποντα), Στρους 15 (3/5 τρίποντα), Ρόμπινσον, Μάρτιν 15 (3/7 τρίποντα), Ζέλερ, Λάουρι 15 (3/5 τρίποντα)