Σούπερ Μίτσελ στη νίκη των Καβαλίερς επί των Λέικερς - «Τριπλός» Ντόντσιτς στο Ντένβερ

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ, έκανε ρεκόρ για την εφετινή σεζόν με 43 πόντους και οδήγησε τους Καβαλίερς στη νίκη επί των Λέικερς με 116-102 στο Κλίβελαντ.

Ο άσος των «ιπποτών» είχε 13/19 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 5/5 βολές και «επισκίασε» το προηγούμενο εφετινό ρεκόρ του των 41 πόντων, που σημείωσε στην νίκη των Καβαλίερς επί των Σέλτικς στις 28 Οκτωβρίου. Άξιος συμπαραστάτης του ο Τζάρεντ Άλεν, που σημείωσε τους 22 από τους 24 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε και 11 ριμπάουντ στην επιστροφή του στα παρκέ μετά από απουσία πέντε αγώνων, λόγω προβλήματος στην πλάτη. Double-double πέτυχε και ο Ντάριους Γκάρλαντ με 21 πόντους και 11 ασίστ για το Κλίβελαντ, που κέρδισε για 8η φορά στους τελευταίους 11 αγώνες.

Για τους «λιμνάνθρωπους», που είδαν το σερί τριών νικών τους να σταματά, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 21 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Τόμας Μπράιαντ είχε 19 πόντους και οι Ράσελ Ουέστμπρουκ και Ντένις Σρούντερ πέτυχαν από 16 πόντους.

Σπουδαίο ματς διεξήχθη στο Ντένβερ, όπου οι Μάβερικς επικράτησαν των Νάγκετς με 116-115. Ο Λούκα Ντόνσιτς, σημείωσε triple-double για τους νικητές με 22 πόντους, 12 ασίστ και 10 ριμπάουντ, ενώ 29 πόντους πρόσθεσε ο Τιμ Χάρνταγουεϊ τζούνιορ. Για τους γηπεδούχους, ο Άαρον Γκόρντον είχε 28 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τέλος, στο Μαϊάμι οι Πίστονς έκαναν την έκπληξη και επικράτησαν των Χιτ με 116-96. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, που σημείωσε τους 28 από τους 31 πόντους (7/9 τρίποντα) του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ 18 πόντους και 9 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Άλεκ Μπερκς. Για τους Χιτ, ο Τάιλερ Χίροου πέτυχε 34 πόντους, ενώ 21 πόντους και 15 ριμπάουντ είχε ο Μπαμ Αντεμπάγιο.