Οι Σέλτικς μία νίκη μακριά από τους τελικούς του ΝΒΑ

Σέλτικς επιβλήθηκαν των Χιτ με 93-80, έκαναν το 3-2 στη σειρά και πλέον απέχουν μόλις 1 νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ.

Οι Μπόστον Σέλτικς είναι έτοιμοι να επιστρέψουν σε τελικούς του ΝΒΑ, για πρώτη φορά μετά από το 2010. Οι Κέλτες... άλωσαν το Μαϊάμι, επικρατώντας με σκορ 80-93 και πλέον απέχουν μία νίκη μακριά από το να πετύχουν τον στόχο τους.

Οι Σέλτικς ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο ημίχρονο του πέμπτου αγώνα. Έπαιξαν τρομερή άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό πως δέχθηκαν μόλις 38 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο εξαιρετικός Τζέιλεν Μπράουν με 25 πόντους έδειξε τον δρόμο στους νικητές, με τον Τζέισον Τέιτουμ να τον ακολουθεί με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Καλή δουλειά και από τον Αλ Χόρφορντ με 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 42-37, 58-69, 80-93

ΧΙΤ: Τάκερ 7 (1/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μπάτλερ 13 (4/18 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 18 (10 ριμπάουντ), Λάουρι (0/6 σουτ, 0/5 τρίποντα), Στρους 4 (0/9 σουτ, 0/7 τρίποντα), Χάισμιθ, Μάρτιν 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιουρτσεβέν 2, Βίνσεντ 15 (1/7 τρίποντα), Ολαντίπο 3 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 11 (3/10 τρίποντα)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 22 (7/20 σουτ, 2/8 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χόρφορντ 16 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 6 (10 ριμπάουντ), Σμαρτ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 25 (5/9 τρίποντα), Γ. Γουίλιαμς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κορνέ, Μόργκαν, Φιτς, Νέσμιθ, Γουάιτ 14 (5 ασίστ), Πρίτσαρντ, Στάουσκας