Γκρίζλις - Τίμπεργουλβς 117-130: Οι «λύκοι» πάτησαν τις «αρκούδες»!

Οι Τίμπεργουλβς άλωσαν το Μέμφις, κάνοντας το 1-0 στη σειρά με 117-130 επί των Γκρίζλις.

Όπως και οι Τζαζ νωρίτερα στο Ντάλας, έτσι και οι Τίμπεργουλβς έσπασαν την έδρα των Γκρίζλις, επικρατώντας στο Μέμφις με 117-130 για το 1-0 στη σειρά των Playoffs της Δύσης.

Η Μινεσότα σόκαρε τις «αρκούδες» στην έδρα τους, έχοντας σε σπουδαίο βράδυ τον Άντονι Έντουαρτς με 36 πόντους, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και τον Καρλ Άντονι Τάουνς με 29 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζα Μοράντ με 32 πόντους, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ και Ντίλον Μπρουκς με 24 πόντους.

Οι «λύκοι» μπήκαν από την αρχή δυναμικά στον αγώνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 33-41. Στην δεύτερη περίοδο το Μέμφις επιχείρησε να απαντήσει, φέρνοντας το ματς σε απόσταση τριπόντου.

Στο δεύτερο μέρος, οι Γκρίζλις προσπάθησαν να περάσουν μπροστά στο σκορ, έφεραν το ματς στα ίσα (79-79), όμως και πάλι η Μινεσότα διατηρήσει ένα ισχνό προβάδισμα. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τους Τίμπεργουλβς να είναι πιο ψύχραιμοι στο φινάλε, να παίρνουν μία διαφορά ασφαλείας, «σφραγίζοντας» τη νίκη!

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-41, 62-65, 92-97, 117-130