NBA: Σούπερ Ποκουσέφσκι, Χιτ για πρωτιά, κατρακύλα Λέικερς (βαθμολογίες)

Τα αποτελέσματα και τα highlights στους αγώνες της ημέρας (4/4) στο NBA. Οι βαθμολογίες σε Δύση και Ανατολή.

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι έκανε τριπλ-νταμπλ στην νίκη των Θάντερ με 117-96 επί των Σανς, με 17 πόντους με 7/14 σουτ (3/5 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 6 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετικοί οι Χιτ, άλωσαν με 114-109 το Τορόντο και έκαναν ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης στην Ανατολή. Απίθανος ο Τζοέλ Εμπίντ, διέλυσε την άμυνα των Καβαλίερς με 44 πόντους και 17 ριμπάουντ και οδήγησε τους Σίξερς στην νίκη με 112-108 στο Κλίβελαντ.

Αντιμέτωποι με τη μεγαλύτερη αποτυχία στην ιστορία του NBA βρίσκονται οι Λέικερς, που ηττήθηκαν στο γήπεδό τους από τους Νάγκετς (118-129) και μόνο με θαύμα θα πιάσουν πλέον τους Σαν Αντόνιο Σπερς για την 10η θέση στη Δυτική Περιφέρεια.

Στα ματς που διεξήχθησαν τα ξημερώματα της Δευτέρας (4/4) για την κανονική περίοδο του NBA, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μπακς - Μάβερικς 112-118

Σέλτικς - Ουίζαρντς 144-102
Λέικερς - Νάγκετς 118-129

Πέισερς - Πίστονς 117-121
Καβαλίερς - Σίξερς 108-112
Μάτζικ - Νικς 88-118
Θάντερ - Σανς 117-96

Σπερς - Μπλέιζερς 113-92