Μπακς-Νικς 123-108: Τρομερός Αντετοκούνμπο και νίκη για το Μιλγουόκι

Εντυπωσιακός γι' ακόμα μία φορά ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που οδήγησε σε μεγάλη νίκη τους Μπακς επί των Νικς με 123-108.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Τζρου Χόλιντεϊ, Κρις Μίντλεντον είχαν κέφια και οι Μπακς νίκησε με 123-108 τους Νικς. Το Μιλγουόκι τα βρήκε σκούρα για τρία δωδεκάλεπτα, αφού φάνηκε να επηρεάζεται από το σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων του, αλλά τελικά κατάφερε και πήρε τη νίκη, χάρη στην πολύ καλή του απόδοση στο τέταρτο δωδεκάλεπτο.

Ο Έλληνας άσος πέτυχε 38 πόντους με 12/19 σουτ, 12/16 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ενώ είχε και ένα κλέψιμο. Ήταν ο άνθρωπος που άνοιξε στην ομάδα του το δρόμο για τη νίκη. Ο Γιάννης μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι και στην πρώτη περίοδο οι Μπακς βρέθηκαν να προηγούνται με 39-30.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ένα σκληρό φάουλ του Νέρλενς Νόελ φάνηκε να επηρεάζει τον Γιάννη, αλά παρόλα αυτά οι Μπακς ξέφυγαν στο σκορ με 57-42. Παρόλα αυτά ήρθε η αντίδραση των Νικς που μείωσαν σε 57-51 και στη συνέχεια σε 62-58, ενώ ο Αντετοκούνμπο έκανε μαζεμένα τρία φάουλ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν οι Νικς και να μειώσουν σε 64-63, αλλά το ημίχρονο βρήκε το Μιλγουόκι να προηγείται με 67-63.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο με τους Νικς να έχουν μπλοκάρει τον Αντετοκούνμπο, αλλά η ομάδα του βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει με 77-70, όμως οι Νικς κατάφεραν να μειώσουν σε 83-82, αλλά η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Μπακς να προηγούνται με 93-88. Στην τέταρτη περίοδο, όμως, ο Γιάννης το πήρε πάνω του πέτυχε μαζεμένους πόντους, η ομάδα του ήταν σταθερά μπροστά και κάπως έτσι έφτασε στη νίκη με 123-108.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-30, 67-63, 93-88, 123-108

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 38 (2/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίντλετον 20 (7/18 σουτ, 1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πόρτις 5 (2/10 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 24 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Άλεν 15 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαμουκελασβίλι 3 (1), Θ. Αντετοκούνμπο, Νουόρα, Χιλ 7 (1), Μάθιους 2, Κόνατον 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 4, Γουίγκιτον

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ (Τομ Τίμποντο): Ραντλ 9 (11 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 7 (6 ριμπάουντ), Γουόκερ 8 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φουρνιέ 25 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάρετ 23 (6/20 σουτ, 3 τρίποντα), Τόπιν 5, Νόελ 5 (5 ριμπάουντ), Μπερκς 10 (2), Κουίκλι 5 (1), Γκράιμς 11 (3)