Θάντερ - Λέικερς: 123-115: Απίστευτη ανατροπή από το -26 η Οκλαχόμα Σίτι και πρώτη νίκη!

Σε ένα τρομερό ματς στην Οκλαχόμα Σίτι, οι Θάντερ επέστρεψαν από το -26 κόντρα στους -χωρίς ΛεΜπρόν Τζέιμς - Λέικερς, επικρατώντας τελικά με 123-115. Πρώτη νίκη για τους γηπεδούχους, αποβλήθηκε στο φινάλε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ (20 π., 14 ρ., 13 ασ., 10 λ.).

Οι Θάντερ ανέτρεψαν διαφορά 26 πόντων (30-56 στην δεύτερη περίοδο) κόντρα στους Λέικερς και επιβλήθηκαν τελικά με 123-115 στην Οκλαχόμα Σίτι, πανηγυρίζοντας την πρώτη τους φετινή νίκη.

Με μπροστάρη τον Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ με 27 πόντους και πολύτιμη συνεισφορά από τους Ντάριους Μπέιζλι με 20 πόντους και Τζος Γκίντεϊ με 18 πόντους, οι γηπεδούχοι πάτησαν μετά το πρώτο μέρος τους «λιμνανθρώπους», οι οποίοι για ακόμα ένα ματς στερήθηκαν τις υπηρεσίες του ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση με το σκορ στο 118-115, αλλά αστόχησαν σε τρία τρίποντα, με το τελευταίο να είναι ένα air-ball του Καρμέλο Άντονι, μετά από κλέψιμο που έκανε και σούταρε ελεύθερος με 5.7 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε.

Στη συνέχεια, οι δύο βολές του Λου Ντορτ για το 120-115 και το κλέψιμο και κάρφωμα του Μπέιζλι εκνεύρισε τον Ράσελ Ουέστμπρουκ, ο οποίος αποβλήθηκε από τον αγώνα, με τον Γκίλγκεους-Αλεξάντερ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-41, 56-72, 97-95, 123-115

ΘΑΝΤΕΡ (Ντάινο): Μπέιζλι 20 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντορτ 17 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φέιβορς 15 (6 ριμπάουντ), Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 27 (5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίντεϊ 18 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Ρόμπινσον-Ερλ, Ποκουσέφσκι, Γουίλιαμς 5 (1), Ντεκ 2, Ρόμπι 13 (1), Μαν 3, Μαλεντόν, Ζερόμ 3 (1)

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 30 (8 ριμπάουντ), Μπέιζμορ 11 (3), Τζόρνταν 6, Ουέστμπρουκ 20 (2/8 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 10 λάθη), Μονκ 9 (1), Άντονι 13 (1/8 τρίποντα), Χάουαρντ 4, Ρόντο 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπράντλεϊ 13 (3), Ριβς 2