Μπακς - Σίξερς 132-94: Πάρτι με οδοστρωτήρα Αντετοκούνμπο! (vid)

Με κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (24 π., 14 ρ., 7 ασ.), οι Μπακς νίκησαν ξανά τους -χωρίς Τζοέλ Εμπίντ, Μπεν Σίμονς- Σίξερς με 132-94.

Χάρη σε ένα ασταμάτητο Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά και ένα επιθετικό κρεσέντο στην τρίτη περίοδο, οι Μπακς νίκησαν και στο Μιλγουόκι τους Σίξερς με 132-94, σε ένα ματς που ο Ντοκ Ρίβερς στερήθηκε τις υπηρεσίες των Μπεν Σίμονς (ασθένεια) και Τζοέλ Εμπίντ (ώμος).

Ο Καμερουνέζος σέντερ μάλιστα τέθηκε νοκ άουτ λίγα λεπτά πριν την αναμέτρηση, αφού οι ενοχλήσεις στον δεξί του ώμο δεν τον εγκατέλειψαν και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί ενόψει της συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή καλά στο παιχνίδι και έχτισαν διαφορά +10 (23-13), η οποία όμως σύντομα συρρικνώθηκε. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το διάστημα παραμονής του Γιάννη Αντετοκούνμπο στον πάγκο και πλησίασαν στο 31-28 στο 16'.

Η επιστροφή του Γιάννη σήμανε και την αντεπίθεση των «ελαφιών», τα οποία πήγαν στα αποδυτήρια στο +10 (50-40). Στην τρίτη περίοδο η Φιλαδέλφεια επιχείρησε να πιέσει στην άμυνα και πλησίασε σε απόσταση πόντου (55-54 στο 28'). Και πάλι όμως ο "Greek Freak" ήταν εκεί και ανέλαβε δράση έβαλε 8 πόντους σε δύο λεπτά και οδήγησε τους Μπακς στο +15 (72-57 στο 31').

Εκείνο το χρονικό σημείο αποδείχθηκε «κλειδί», αφού μετά από αυτό οι παίκτες των Σίξερς απογοητεύτηκαν, με τους Μπακς να στέλνουν τη διαφορά στο +23 (86-63). Στην τελευταία περίοδο, τίποτα δεν άλλαξε, με το Μιλγουόκι να παίρνει μια άνετη νίκη και να κάνει το 3/3 κόντρα στην Φιλαδέλφεια στην κανονική περίοδο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 24 πόντους (8/9 δ., 1/3 τρ., 5/10 β.), 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 1 μπλοκ. Ακολούθησαν ο Μπόμπι Πόρτις με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μπριν Φορμπς με 13 πόντους και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 12 πόντους.

Για τους Σίξερς προσπάθησαν οι Σέικ Μίλτον με 15 πόντους, Σεθ Κάρι με 13 πόντους και Ντουάιτ Χάουαρντ με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 50-40, 86-63, 132-94.

ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Μίντλετον 4 (0/6 σουτ, 4/4 βολές), Γιάννης Αντετοκούνμπο 24 (8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/10 βολές, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη, 1 μπλοκ), Λόπεζ 5 (1), ΝτιΒιντσέντζο 11 (3/5 τρίποντα), Χόλιντεϊ 12 (2), Κόνατον 11 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φορμπς 13 (2), Τάκερ 3 (1), Πόρτις 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4 (2/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τιγκ 1, Νουόρα 13 (3/4 τρίποντα), Ντιακιτέ 4, Μέριλ 8 (2), Κούρουτς.

ΣΙΞΕΡΣ (Ρίβερς): Γκριν 5 (1/5 τρίποντα), Χάρις 9 (1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σκοτ 3 (1), Κάρι 13 (2), Χιλ 6, Χάουαρντ 12 (12 ριμπάουντ), Μίλτον 15 (1), Τάιμπουλ 2 (1/5 σουτ), Μάξεϊ 15 (0/5 τρίποντα), Τάκερ 6 (1), Τόλιβερ, Τζόουνς 5, Τζο 3.