Μπακς - Γκρίζλις 115-128: Το Μέμφις έδειξε τα δόντια του στο Μιλγουόκι (vid)

Οι Γκρίζλις έκαναν σπουδαίο ματς στο Μιλγουόκι και πήραν τη νίκη με 115-128 επί των Μπακς, υποχρεώνοντας τα «ελάφια» στην τέταρτη σερί εντός έδρας ήττα τους.

Σε μεγάλο βράδυ βρέθηκαν οι Γκρίζλις στο Μιλγουόκι και επιβλήθηκαν με 115-128 στους Μπακς, κάνοντας κυριολεκτικά ό,τι ήθελαν σε μία κυριαρχική εμφάνιση. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί εντός έδρας ήττα για τα «ελάφια»

Ήδη από την πρώτη περίοδο οι «αρκούδες» ξέφυγαν με 22-28 και έκλεισαν το δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 31-35. Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με το Μέμφις μάλιστα να ανεβάζει για πρώτη φορά την διαφορά στους 10 πόντους (42-52) και να πηγαίνει τελικά στα αποδυτήρια με σκορ 59-69.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, ωστόσο δεν κατάφεραν και πολλά. Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, κατάφεραν στην τρίτη περίοδο να εκτοξεύσουν την διαφορά στο +17 (70-87) για να κλείσουν το δωδεκάλεπτο με 89-100.

Στην τέταρτη περίοδο οι Μπακς μείωσαν σε 93-100. Δεν μπόρεσαν όμως να πλησιάσουν περισσότερο, αφού οι Γκρίζλις απάντησαν άμεσα με ένα επιμέρους 1-8, ξεφεύγοντας εκ νέου με 94-108, χωρίς να απειληθούν ξανά και έφτασαν στη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκρέισον Άλεν με 26 πόντους και 7/10 τρίποντα (ρεκόρ καριέρας), ενώ ακολούθησε από κοντά ο Ντίλον Μπρουκς με 21 πόντους, σε ένα βράδυ που οι Γκρίζλις μοίρασαν 31 ασίστ!

Στην αντίπερα όχθη, για τους Μπακς πάλεψε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκληρώνοντας το ματς με 28 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ. Οι Μπρουκ Λόπεζ και Τζρου Χόλιντεϊ είχαν από 17 πόντους, ενώ στους 16 έμεινε ο Κρις Μίντλεντον.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-35, 59-69, 89-100, 115-128

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Γ. Αντετοκούνμπο 28 (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίντλετον 16 (5/13 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Λόπεζ 17 (4), Χόλιντεϊ 17 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Φορμπς 19 (3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάκερ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντιακιτέ, Θ. Αντετοκούνμπο, Κούρουτς, Νουόρα, Πόρτις 6 (1), Τιγκ, Κόνατον 7 (1/7 τρίποντα), Μέριλ

ΓΚΡΙΖΛΙΣ (Τζένκινς): Άντερσον 8 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπρουκς 21 (6 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 17 (8 ριμπάουντ), Μοράντ 13 (5/16 σουτ, 3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άλεν 26 (7/10 τρίποντα), Πόρτερ, Τίλι 2, Τίλμαν 15 (1), Τζόουνς 8 (1), Κόντσαρ 2, Μπέιν 16 (3)