Κινγκς - Μπακς 128-129: Έλειπε ο Γιάννης, καθάρισε ο Χόλιντεϊ (vid)

Ο Τζρου Χόλιντεϊ (33 π.), απόντος του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οδήγησε τους Μπακς σε νίκη με 128-129 επί των Κινγκς στο Σακραμέντο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε στο Σακραμέντο κόντρα στους Κινγκς, λόγω ενοχλήσεων στο αριστερό του γόνατο, με τους Μπακς να παίρνουν τη νίκη με 128-129.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν από την αρχή ένα σταθερό προβάδισμα, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 28-31, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +4 (57-61).

Στην επανάληψη, οι Μπακς άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με σκορ 91-99. Στην τέταρτη περίοδο, τα «ελάφια» ξέφυγαν με 96-106 και 105-118.

Οι Κινγκς με ένα σερί 14-1 ισοφάρισαν σε 119-119, μετατρέποντας το ματς σε ντέρμπι. Και πάλι όμως οι Μπακς απάντησαν με ένα δικό τους σερί 5 πόντων για το 119-124. Από εκεί και πέρα, το ματς είχε κριθεί, παρά τις προσπάθειες των «βασιλιάδων» να αλλάξουν την έκβασή του.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 33 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Σε απόδοση ακολούθησε ο Μπρουκ Λόπεζ με 26 πόντους.

Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο ΝτιΆρον Φοξ, ο οποίος είχε 27 πόντους και 10 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-31, 57-61, 91-99, 128-129

ΚΙΝΓΚΣ (Ουόλτον): Μπαρνς 9 (3/9 σουτ, 1 τρίποντο), Χολμς 12 (9 ριμπάουντ), Φοξ 27 (10/24 σουτ, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Χαλιμπάρτον 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Χιλντ 19 (5), Μέτου 9, Ντέιβις 27 (7), Χάρκλες 4, Ράιτ 10

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 16 (4/16 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Λόπεζ 26 (2), Χόλιντεϊ 33 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Κόνατον 9 (6 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 12 (2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Θ. Αντετοκούνμπο 2, Νουόρα 3 (1), Πόρτις 18 (6 ριμπάουντ), Τιγκ 2 (5 ασίστ), Φορμπς 8 (2)