Μπλέιζερς - Μπακς 109-127: Εξωπραγματικός Αντετοκούνμπο στο Πόρτλαντ! (vid)

Οι Μπακς πέρασαν σαν σίφουνες από το Πόρτλαντ, επικρατώντας των Μπλέιζερς με 109-127. 47 πόντους με 18/18 δίποντα σημείωσε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!

Εύκολο βράδυ είχαν οι Μπακς στο Πόρτλαντ, αφού επιβλήθηκαν στους μαχητικούς Μπλέιζερς με 109-127, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή δυναμικά στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 7-17 και 10-23. Τελικά έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 21-34, με τους Μπλέιζερς να μένουν στα 5/3 σουτ σε αυτό το διάστημα.

Το Μιλγουόκι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, στέλνοντας τη διαφορά στο +14 (40-54). Στο σημείο εκείνο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν σε 53-60.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, οι Μπλέιζερς μείωσαν σε 61-63, επιστρέφοντας για τα καλά στο ματς. Όμως, ο Greek Freak απάντησε με 7 σερί πόντους του για το 61-70. Το Πόρτλαντ έβγαλε εκ νέου αντίδραση (68-75), ωστόσο το Μιλγουόκι με νέο ξέσπασμα και ένα επιμέρους 5-22, ξέφυγαν με 73-97.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Μπλέιζερς χαμήλωσαν το σχήμα τους και μείωσαν σε 100-112. Και πάλι, όμως οι Μπακς είχαν απάντηση και με ένα γρήγορα 0-8, έστειλαν και πάλι την διαφορά στους 20 πόντους, «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο ασταμάτητος Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 47 πόντους (18/18 δ., 0/3 τρ., 11/13 β.) και 12 ριμπάουντ σε 33 λεπτά συμμετοχής. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Τζρου Χόλιντεϊ με 22 πόντους και Κρις Μίντλετον με 20 πόντους.

Για τους μαχητικούς Μπλέιζερς, ο Ντάμιαν Λίλαρντ είχε 32 πόντους και οι Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και Ρόμπερτ Κόβινγκτον μέτρησαν από 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-34, 53-60, 73-97, 109-127

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Κόβινγκτον 18 (6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πάουελ 12 (5/15 σουτ, 2/7 τρίποντα), Νούρκιτς 9 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Λίλαρντ 32 (5 τρίποντα, 5 ασίστ), ΜακΚολουμ 18 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Άντονι 5 (2/12 σουτ, 2 τρίποντα), Τζάιλς, Μπλέβινς, Τζόουνς 2, Καντέρ 2 (6 ριμπάουντ), Σάιμονς 8 (2), Έλεμπι 2

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Γιάννης Αντετοκούνμπο 47 (18/18 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μίντλετον 20 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λόπεζ 9 (3), Χόλιντεϊ 22 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 5 (1/7 σουτ, 1/5 τρίποντα), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Νουόρα 3 (1), Πόρτις 6 (7 ριμπάουντ), Τιγκ 2, Κόνατον 4 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φορμπς 9 (3/10 σουτ, 3 τρίποντα)