Καβαλίερς - Μπακς 105-123: «Διπλός» Γιάννης, διπλό στο Κλίβελαντ! (vid)

Οι Μπακς πέρασαν εύκολα από το Κλίβελαντ, επικρατώντας των Καβαλίερς με 105-123 με ξέσπασμα στο τέταρτο δωδεκάλεπτο.

Με το δεξί ξεκίνησαν το πρόγραμμα των έξι σερί εκτός έδρας ματς τους οι Μπακς, αφού άλωσαν το Κλίβελαντ με 105-123 επί των Καβαλίερς, ανεβαίνοντας στο 14-8.

Οι φιλοξενούμενοι βέβαια δεν μπήκαν ιδιαίτερα καλά από την αρχή, ενώ είχαν 0/7 τρίποντα σε εκείνο το διάστημα, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ με 33-26.

Καλύτερη εικόνα, αλλά ίδια αστοχία από την περιφέρεια (2/13 τρίποντα), τα «ελάφια» πλησίασαν, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια βρισκόμενοι στο -3 (63-50).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, το Μιλγουόκι επέστρεψε δυναμικά στο ματς και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ασταμάτητο κοντά στο καλάθι, ολοκλήρωσε την περίοδο με 89-94. Οι γηπεδούχοι σε όλο το διάστημα παρουσίασαν συμπαγή άμυνα και δεν άφησαν τα «ελάφια» να ξεφύγουν.

Στην τέταρτη περίοδο, πάντως, οι Μπακς κατάφεραν να προηγηθούν με +10 (94-104), χάρη σε τρίποντο του Γιάννη, και από εκεί και πέρα το ματς πήρε το δρόμο του για να μετατραπεί σε μία εύκολη επικράτηση για τους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για ακόμα ένα ματς. Ο σούπερσταρ του Μιλγουόκι ολοκλήρωσε το ματς 33 πόντους (12/22 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/8 βολές), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 μπλοκ, 3 λάθη. Ακολούθησε σε επίδοση και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 17 πόντους (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Για τους φιλόδοξους και μαχητικούς Καβαλίερς, ο Άντρε Ντράμοντ ήταν εκπληκτικός, μετρώντας 18 πόντους (9/18 δίποντα), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόλιν Σέξτον με 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-26, 63-60, 89-94, 105-123

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Μπίκερσταφ): Οκόρο 10 (2), Πρινς 12 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντράμοντ 18 (9/18 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σέξτον 19 (1), Γκάρλαντ 13 (1), Οσμάν 12 (2/8 τρίποντα), Γουίντλερ 4, Άλεν 13 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στίβενς 4, Γουέιντ

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 15 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 33 (12/22 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 μπλοκ, 3 λάθη), Λόπεζ 13 (5/7 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), ΝτιΒιντσέντζο 11 (2/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χόλιντεϊ 17 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πόρτις 14 (7/13 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Όγκαστιν 7 (1), Κρεγκ 4 (8 ριμπάουντ), Κόνατον, Φορμπς 9 (1/4 τρίποντα), Άνταμς