Μπακς - Καβαλίερς 100-90: Επιστροφή στις νίκες χωρίς Γιάννη (vid)

Οι Μπακς επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας τον Καβαλίερς με 100-90. Δεν αγωνίστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (πρόβλημα στη μέση).

Εύκολο βράδυ είχαν οι Μπακς στην έδρα τους κόντρα στους Καβαλίερς, αφού επιβλήθηκαν με 100-90, χωρίς μάλιστα να έχουν στη διάθεσή τους τον Γιάννη Αντετοκούνμπο λόγω προβλήματος στη μέση.

Από την αρχή του ματς, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, με τον Κρις Μίντλετον να δείχνει ότι θα ηγηθεί της ομάδας, απόντος του "Greek Freak". Έτσι, τα «ελάφια» έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (27-14), ενώ διατήρησαν διψήφια διαφορά και μέχρι το ημίχρονο (47-37).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη, με το Μιλγουόκι να προηγείται ακόμα και με 15 πόντους (78-63) στο τέλος της τρίτης περιόδου, φτάνοντας στην 6η φετινή τους νίκη στην κανονική περίοδο του NBA.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος μέτρησε 27 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Μπόμπι Πόρτις με 17 πόντους και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 15 πόντους.

Για το Κλίβελαντ, ο Αντρέ Ντράμοντ ήταν συγκλονιστικός με 26 πόντους και 24 (!) ριμπάουντ, 3 ασίστ αλλά και 6 λάθη, ο Ντάμιαν Ντότσον είχε 21 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Λάρι Νανς 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 47-37, 78-63, 100-90

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 27 (10/16 σουτ, 3/6 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Πόρτις 17 (11 ριμπάουντ), Λόπεζ 7 (8 ριμπάουντ), ΝτιΒιτσέντζο 11 (3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 15 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Όγκουστιν 5 (5 ασίστ), Κόνατον 6 (4 ριμπάουντ), Ουίλσον 12 (3 ριμπάουντ), Φορμπς

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Μπίκερσταφ): Οσμάν 9 (5 ριμπάουντ), Λάρι Νανς 17 (4 κλεψίματα), Ντράμοντ 26 (24 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Οκόρο 4, Ντότσον 21 (8 ασίστ), Στίβενς, Ουέιντ 7, ΜακΓκι 4 (5 ριμπάουντ), Μέικερ 2