Μπακς - Τζαζ 118-131: «Βροχή» τριπόντων καταπόντισε τα «ελάφια» (vids)

Οι Τζαζ πέρασαν από το Μιλγουόκι με 118-131 επί των Μπακς σκοράροντας 25 (!) τρίποντα. Διασωθέντες μόνο οι Αντετοκούνμπο και Μίντλετον.

Οι Μπακς γνώρισαν την ήττα στο Μιλγουόκι από τους Τζαζ με 118-131, με την ομάδα της Γιούτα να ευστοχεί σε 25 τρίποντα για να πάρει την 4η φετινή της νίκη εκτός έδρας.

Με τους γηπεδούχους να μην μπαίνουν καλά στο ματς, οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ευκαιρία και προηγήθηκαν με 14-20 στο 5', ευστοχώντας σε 6 τρίποντα! Στο 9' το σκορ ήταν στο 26-26 με τα «ελάφια» να μην έχουν τρίποντο και τους Τζαζ να μετρούν οκτώ, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 31-34.

Στην δεύτερη περίοδο, η Γιούτα έστειλε τη διαφορά στο στο +8 (36-44) με συνοπτικές διαδικασίες, με τους Λόπεζ και Γιάννη να απαντούν με τρίποντα, μειώνοντας σε 42-44, και τον Νούορα να ισοφαρίζει λίγο αργότερα. Όμως, η ομάδα της Σολτ Λέικ Σίτι ήταν καλύτερη στην άμυνα και «καυτή» επίθεση με αποτέλεσμα να κλείσει και την δεύτερη περίοδο προηγούμενη με 58-65, το οποίο διαμορφώθηκε από το εκπληκτικό buzzer beater του Αντετοκούνμπο.

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε καλά για τους Μπακς, με τον Γιάννη να τραυματίζεται μετά από άσχημη προσγείωση στο παρκέ. Αποχώρησε από το παρκέ, επέστρεψε όμως σύντομα. Την ίδια ώρα, οι Τζαζ δεν έχασαν το μομέντουμ τους πίσω από τα 7.25μ, με τον Μίντλετον να παλεύει μόνος του για να κρατήσει το Μιλγουόκι στο παιχνίδι. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σημαντικό προβάδισμα για τους «Μορμόνους» (96-104).

Στην τελευταία περίοδο, οι Μπακς και πάλι δεν μπήκαν δυνατά στο ματς, σπαταλώντας ευκαιρίες και μένοντας χωρίς καλάθι για 5'. Το σημαντικότερο ήταν όμως ότι δέχθηκαν και ένα σερί 0-12 που τους έριξε στο -20 (96-116) στο 41'. Μετά από αυτό, δεν μπόρεσαν να ανακάμψουν με τους Τζαζ να παίρνουν τη σπουδαία νίκη στο Μιλγουόκι.

Για τους γηπεδούχους, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 35 πόντους (12/20 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/7 βολές), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 μπλοκ, 2 λάθη), ενώ ο Κρις Μίντλετον 31 πόντους (8/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Για τους νικητές, οι οποίοι είχαν 25/53 τρίποντα έναντι 13/42 των αντιπάλων τους, ο Ντόναβαν Μίτσελ μέτρησε 32 πόντους, ο Τζόρνταν Κλάρκσον 26 πόντους, ενώ ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-34, 58-65, 96-104, 118-131

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 31 (8/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 35 (12/20 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 μπλοκ, 2 λάθη), Λόπεζ 12 (4/12 τρίποντα, 2 μπλοκ), ΝτιΒιντσέντζο 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 17 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Όγκαστιν, Πόρτις 2 (8 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2 (1/1 δίποντο, 5 ριμπάουντ), Φορμπς 2 (1/5 σουτ), Νουόρα 4, Μέριλ 2

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ (Σνάιντερ): Ο' Νιλ 18 (6/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Μπογκντάνοβιτς 20 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκομπέρ 9 (4/9 δίποντα, 1/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Μίτσελ 32 (8/15 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κόνλι 17 (5/10 τρίποντα, 10 ασίστ), Κλάρκσον 26 (10/20 σουτ, 6 ριμπάουντ), Φέιβορς 4 (6 ριμπάουντ), Νιάνγκ 3 (1), Όνι, Φόρεστ, Χάρισον, Αζαμπούκι, Χιουζ