Μάτζικ - Θάντερ 99-108: Νίκη στο Ορλάντο, άποντος ο Ποκουσέφσκι (vid)

Οι Θάντερ επιβλήθηκαν στο Ορλάντο κόντρα στους Μάτζικ με 99-108 χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δωδεκάλεπτο. Άποντος ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι.

Μετά από ένα ματς που απεδείχθη ντέρμπι για τρεις περιόδους, οι Θάντερ έδειξαν χαρακτήρα στην τέταρτη περίοδο και επικράτησαν στο Ορλάντο κόντρα στους Μάτζικ με 99-108. Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη για την Οκλαχόμα Σίτι, η οποία έχει ρεκόρ 2-3 με τρεις εντός έδρας ήττες.

Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι ήρθε από τον πάγκο, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να διακριθεί. Ο Σέρβος έμεινε άποντος με 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 14 λεπτά συμμετοχής. Το θετικό είναι ότι είχε +12 στον δείκτη «+/-», τον υψηλότερο μεταξύ των συμπαικτών.

Από εκεί και πέρα, για τους νικητές, ξεχώρισε ο Ντάριους Μπάζλεϊ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Τζορτζ Χιλ ακολούθησε με 18 πόντους και ο Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ με 16 πόντους, αλλά 5/17 σουτ.

Για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Εβάν Φουρνιέ λόγω ενοχλήσεων στη μέση, ο Νίκολα Βούτσεβιτς ξεχώρισε 30 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Τέρενς Ρος είχε 26 πόντους και ο Άαρον Γκόρντον 15 πόντους, αλλά με 6/15 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-33, 51-52, 82-84, 99-108

ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Γκόρντον 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βούτσεβιτς 30 (4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Κάρτερ-Ουίλιαμς 4 (2/11 σουτ, 9 ριμπάουντ), Φουλτζ 12 (5/16 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μπέικον 5 (2/11 σουτ), Κλαρκ, Μπερτς 5, Άντονι 2 (1/7 σουτ), Ρος 26 (4)

ΘΑΝΤΕΡ (Ντάινο): Μπάζλεϊ 19 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Χόρφορντ 12 92), Χιλ 18 (3), Γκίτζλιους-Αλεξάντερ 16 (5/17 σουτ, 2/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντορτ 9 (1), Μουσκάλα 8 (1), Ποκουσέβσκι, Μαλεντόν 12 (1), Ουίλιαμς 2, Ντιαλό 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ)